رهبر بودایی میانمار می‎گوید دولت این کشور تا پایان هفته جاری برای بازگشت امن مسلمانان روهینگیا به زادگاهشان با بنگلادش به توافق می‌رسد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، «آنگ سان سوچی» رهبر میانمار امروز سه‌شنبه اظهار امیدواری کرد مذاکره با بنگلادش که این هفته برگزار می‌شود به یادداشت تفاهمی منجر شود که تضمین‌کننده امنیت مسلمانان روهینگیا در بازگشت به زادگاه خود باشد.

گفتنی است از ۳ ماه پیش، جنایت سازمان‌یافته ارتش میانمار در راستای پاکسازی قومی اقلیت مسلمان روهینگیا، موجب گریز آنها از ایالت «راخین» در شمال این کشور و پناهندگی به کشور بنگلادش شده است.

این درحالی است که عفو بین‌الملل نیز در گزارشی که امروز منتشر شد، رفتارهای دولت میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را آپارتایدگونه توصیف کرد.

دیدبان حقوق بشر نیز چندی پیش در گزارشی، تعرض سازمان‌یافته به زنان روهینگیایی را تایید و اعلام کرد این کار در راستای پاکسازی قومی انجام می‌شود.

گفتنی است سوچی که برنده جایزه صلح نوبل است بعد از تعلل بسیار و به دنبال انتقاد جامعه بین‌الملل، مصلحت‌اندیشی به نفع دولت بودایی میانمار را کنار گذاشت و با اکراه به فکر چاره‌جویی برای اقلیت مسلمان این کشور افتاد.