سمینار قرآن و حقوق زن از سوی شورای عالی قرآنی افغانستان برگزار و نسبت به الگوبرداری از سیر و سلوک حضرت زهرا (س) در مسائل گوناگون حجاب و حفظ ارزش‌ها، تأکید شد.

به گزارش پرس شیعه؛ همزمان با فرارسیدن میلاد با سعادت حضرت زهرا(س)، سمینار «قرآن و حقوق زن» همراه با بزرگداشت سالروز تولد حضرت امام خمینی(ره) از سوی شورای عالی قرآنی افغانستان برگزار شد.

این سمینار با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و اجرای گروه‌های سرود آغاز شد، سپس عباس حسن‌زاده، رئیس شورای عالی قرآنی افغانستان طی سخنانی، در خصوص شخصیت زن و حقوق زن از دیدگاه قرآن گفت: هدف اصلی از برگزاری این سمینار، آشنایی جوانان و نوجوانان با شخصیت الهی حضرت زهرا(س) است تا آنچنان که ایجاب می‌کند با آن بی بی دو عالم آشنا شوند و برای پیروی از آن حضرت، آماده باشند.

وی افزود: قرآن و دین مبین اسلام، بهترین حقوق را به طبقه زنان قائل شده است؛ از محورهای بزرگ و با اهمیت زندگی حضرت زهرا(س)، ولایت‌مداری آن حضرت والامقام است که در سخت ترین شرایط از مقام ولایت و امامت دفاع کردند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نورزیدند.

حسن‌زاده اظهار کرد: این روز از سوی حضرت امام خمینی(ره) به عنوان «روز زن» نام نهاده شد تا زنان هویت و شخصیت انسانی خویش را به دست آورند و دیگران نیز به مقام و منزلت زن که در حقیقت همان مادر است، احترام زیاد بگذارند.

وی در ادامه سخنان خود، گفت: در سالروز تولد حضرت امام خمینی(ره) قرار داریم؛ آن امام بزرگوار منجر به تجدید حیات اسلام شدند.

در ادامه این مراسم، سید علی کاظمی، نماینده مردم کابل در پارلمان در رابطه با شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: امروز از فضل الهی، جامعه ما رشد کرده است و در مسیر کمال گام برمی‌دارد و رشد علمی و آگاهی دینی باعث شده تا جوانان ما در عرصه‌های مختلف به پیشرفت‌های خوبی برسند.

وی افزود: ملت مسلمان افغانستان همواره در مسیر دین اسلام گام‌های استواری برداشته و ما شهدای زیادی را تقدیم اسلام کرده‌ایم.

کاظمی در ادامه بیان کرد: امروز ما باید از حضرت زهرا(س) الگو بگیریم و در مسائل گوناگون حجاب و حفظ ارزش‌ها تلاش کنیم و در این مسیر شورای عالی قرآنی افغانستان پیشگام است.

در بخش پایانی این مراسم، به ۴۵ نفر از بانوان برگزیده دوره آموزش خبرگزاری قرآنی، ۴۰ نفر از مربیان در دوره تربیت مربی قرآن کریم و ۳۵ نفر از بانوان دوره تربیت مربی احکام، گواهینامه قبولی اعطاء شد.