امام خمینی(ره) با توجه به قوی بودن حزب توده در کشور، معتقد بودند که باید حوزه علمیه قوی در قم شکل بگیرد و بر این اساس تلاش جدی کردند که حضرت آیت الله العظمی بروجردی در قم اقامت کنند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله علوی بروجردی پیش از ظهر امروز در دیدار با دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که در بیت آیت الله العظمی بروجردی برگزار شد، به تشریح ورود حضرت آیت الله بروجردی از نجف به ایران پرداخت و در ادامه به ارتباط نزدیک ایشان با امام خمینی(ره) اشاره داشت.

وی تصریح کرد: امام خمینی(ره) با توجه به قوی بودن حزب توده در کشور، معتقد بودند که باید حوزه علمیه قوی در قم شکل بگیرد و بر این اساس تلاش جدی کردند که حضرت آیت الله العظمی بروجردی در قم اقامت کنند.

تولیت مسجد اعظم افزود: تقویت اعزام مبلغ به شهرستان ها و روستاها در ایام ماه مبارک رمضان از برکات مرجعیت حضرت آیت الله العظمی بروجردی بود.

آیت الله علوی بروجردی تصریح کرد: همچنین این مرجع فقید، نمایندگان مهمی را از شخصیت های مطرح حوزه به نیابت از خود به عنوان مدرس مدارس علمیه اعزام کرد.

وی افزود:مرحوم آیت الله العظمی بروجردی تاکید داشتند که حوزه علمیه فعال باید در همه زمینه ها تاثیرگذار باشد و در این راستا اهتمام جدی به تربیت طلاب و مبلغان داشتند.

این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: پایگاه های ایجاد شده از سوی این مرجع فقید، بستر مناسبی برای پیشبرد اقدامات انقلاب شدند.

آیت الله علوی بروجردی همچنین به نقش آیت الله العظمی بروجردی در عرصه بین الملل اشاره داشت و گفت: ایشان نقش مهمی در تقویت روابط حوزه علمیه قم با الازهر مصر داشتند که دیگر تکرار نشد و فتوای شیخ شلتوت از مهم ترین دستاوردهای این ارتباط بود.

وی تصریح کرد: آیت الله العظمی بروجردی در زمینه تقریب، نقش بسیار مهمی را ایفا کردند و تلاش داشتند که مرجعیت اهل تسنن را در مصر ابقا کنند تا به عربستان و وهابیت انتقال پیدا نکند.

تولیت مسجد اعظم افزود: حتی در دوران پهلوی، مرجعیت حاکم بر روابط سیاسی کشور بود و این هنر مهم را آیت الله العظمی بروجردی به خوبی نشان دادند.

خاطرنشان می شود: در بخش دیگری از این دیدار نیز محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک آغاز سال ۱۳۹۵ به حوزه های علمیه، مراجع تقلید و علما، اظهار داشت: مرحوم آیت الله العظمی بروجردی افتخار اسلام بودند و در مقطع حساسی، به ایفای نقش بی بدیل خود به عنوان مرجعیت شیعه پرداختند.