دبیرکل ناتو طی سخنانی ضمن بیان اهمیت حضور و شرکت ترکیه در ائتلاف ضد داعش، از مواضع روسیه در مورد شرق اروپا به شدت انتقاد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از دیلی صباح، «ینس استولتنبریگ» دبیر کل ناتو روز چهارشنبه در سخنان خود ضمن تاکید بر لزوم حضور ترکیه در میان نیروهای ائتلاف ضد داعش گفت: ترکیه در مبارزه علیه داعش شرکت خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ترکیه مهمات نظامی (برای جنگ) را تامین خواهد کرد. اما به علاوه زیرساخت ها و پایگاه هایی مانند پایگاه اینچرلیک را فراهم خواهد کرد و تمام تلاش خود را در ائتلاف علیه داعش به کار خواهد بست.

وی افزود: بدون حضور ترکیه کار بسیار سخت خواهد شد. ترکیه از متحدین ناتو است که سیل پناهجویان روانه شده از عراق و سوریه بیشترین تاثیر را روی این کشور گذاشته است.

«استولتنبرگ» همچنین در مورد درگیری های شرق اوکراین مدعی شد: ما شاهد اعمال متجاوزانه بیشتر و استفاده از زور نظامی از جانب روسیه در اوکراین هستیم. روسیه از ظرفیت هایش برای تقویت نیروهای نظامی خود استفاده نمی کند بلکه از آن برای ارعاب همسایگان خود و به هم ریختن مرزهای اروپا استفاده می کند. انضمام کریمه، بی ثبات کردن شرق اوکراین و استقرار نیرو در گرجستان، مولداوی و نظیر آن، رفتارهایی هستند که ما در حال پاسخ دادن به آنها هستیم.