سفارت آمریکا در زیمبابوه در واکنش به کناره‌گیری رئیس‌ جمهور این کشور از قدرت اعلام کرد: امروز لحظه‌ ای تاریخی برای زیمبابوه است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، سفارت آمریکا در زیمبابوه در اولین واکنش رسمی به کناره‌گیری «رابرت موگابه» رئیس جمهور این کشور امروز سه شنبه با «تاریخی» نامیدن این رویداد، اعلام کرد که واشنگتن خواستار برگزاری انتخاباتی آزاد و منصفانه و نیز احترام قاطع به حاکمیت قانون در این کشور شد.

سفارت آمریکا در «هراره» پایتخت زیمبابوه با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: امروز لحظه‌ ای تاریخی برای زیمبابوه است.

بیانیه مذکور در ادامه می افزاید: هرگونه تمهیدات کوتاه مدتی که دولت ممکن است اتخاذ کند، باید منتهی به برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و فراگیر شود.

لازم به ذکر است، رئیس پارلمان زیمبابوه دیروز سه‌ شنبه در حالی که این نهاد به طور رسمی روند استیضاح و برکناری رابرت موگابه را آغاز کرده بود، اعلام کرد که وی از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

گفتنی است، «نیک منگوانا» (Nick Mangwana) نماینده «زانو پی‌اف» (ZANU PF) حزب حاکم کشور زیمبابوه در اروپا دوشنبه ۲۰ آبان ماه سال جاری به خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرده بود که «رابرت موگابه» رئیس جمهور این کشور در صورتی که تا امروز استعفا ندهد، استیضاح خواهد شد.

این در حالیست که همان روز موگابه از رهبری حزب حاکم برکنار شد و جای وی را «امرسون منانگاگوا» معاون سابق وی گرفت که ماه میلادی گذشته (اکتبر) از سمت خود عزل شده بود.

در حالیکه روز یکشنبه هفته جاری (۱۹ آبان ماه) اعلام شده بود «موگابه» رئیس جمهور زیمبابوه با کناره گیری از ریاست جمهوری این کشور موافقت کرده و قرار است به زودی از تلویزیون دولتی استعفای خود را اعلام کند؛ اما نطق تلویزیونی او بدون اشاره به این موضوع پایان یافت.

در همین رابطه، «گریس موگابه» همسر رئیس جمهور زیمبابوه نیز دوشنبه ۲۰ آبان ماه توسط «زانو پی‌اف» حزب حاکم این کشور اخراج شد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که در ۲۳ آبان ماه سال جاری اخباری مبنی بر وقوع کودتای نظامی در جمهوری زیمبابوه اعلام شد.

بر اساس این خبر نظامیان ارتش زیمبابوه علیه «رابرت موگابه» رئیس جمهور این کشور کودتا کرده و کاروان نظامیان خیابان های اصلی «هراره» پایتخت این کشور را مسدود کرده بودند.

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داده بود که دو تانک نظامی در کنار خیابان اصلی منتهی به پایتخت زیمبابوه مستقر شده اند.

پیشتر ژنرال «کنستانتینو شیوینگا» فرمانده ارتش زیمبابوه تهدید کرده بود اگر حزب حاکم این کشور دست از اقداماتی که به گفته او ثبات کشور را برهم می زند برندارد، ارتش وارد عمل خواهد شد.

این تهدید ها بعد از تصمیم رابرت موگابه برای برکناری معاونش «امرسون منانگاگوا» صورت گرفت. فرمانده ارتش این کشور گفته بود وقتی سخن از حمایت از «انقلاب» باشد همه باید بدانند که ارتش در دخالت تردید نخواهد کرد.

ناظران معتقدند موگابه معاون خود را برکنار کرده بود تا شرایط را برای روی کار آمدن «گریس موگابه» همسر خود، فراهم کند.