رئیس جمهور فرانسه در سخنانی اعلام کرد: تجارت انسان در لیبی، جنایت علیه بشریت است که به جرائم کنونی از قبیل تروریسم افزوده شده است.

به گزارش پرس شیعه، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه امروز چهارشنبه پس از دیدار با «آلفا کُنده» (Alpha Condé) رئیس اتحادیه آفریقا با شرکت در یک کنفرانس خبری اعلام کرد: واقعیت افشا شده علاوه بر آنچه پیشتر گفته شده بود، حاکی از تجارت انسان در لیبی است.

رئیس جمهور فرانسه ادامه داد: آنچه که در لیبی اتفاق می افتد، جنایت علیه بشریت است. این کار نوعی قاچاق پرسود است که به جرائم کنونی از قبیل تروریسم افزوده شده است.

وی در ادامه افزود: این تراژدی انسانی بالغ بر ۳۰ میلیارد یورو در سال برای قاچاقچیان سودآوری می کند. من آشکارا درباره آن با رئیس اتحادیه آفریقا صبحت کردم.

لازم به ذکر است، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه نیز امروز در اظهاراتی در پارلمان این کشور به اخبار منتشره درباره خرید و فروش مهاجران آفریقایی در لیبی واکنش نشان داد.

وزیر خارجه فرانسه در این خصوص گفت: فرانسه صبح امروز تصمیم گرفت جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل را با هدف بحث درباره رفتار لیبی با مهاجران درخواست کند. در صورتی که لیبی اقدامی را در این باره به عمل نیاورد، با تحریم  هائی مواجه خواهد شد.

شایان ذکر است، شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» چند روز پیش در گزارشی اعلام کرده بود که فروش مهاجران در مزایده علنی در لیبی به انجام می رسد.

در همین رابطه، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز پیشتر تصاویر پخش شده در این باره را هولناک خوانده و اعلام کرده بود که به حراج گذاشتن شهروندان آفریقایی در لیبی باید به عنوان جنایت علیه بشریت مورد بررسی قرار گیرد.