وزیر خارجه سابق آمریکا گفت که رژیم صهیونیستی تمایلی به به برقراری صلح با فلسطینیان ندارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از دیلی صباح، شبکه خبری تلویزیونی «کانال ۱۰» اسرائیل روز چهارشنبه اظهارات ضبط شده «جان کری» وزیر خارجه سابق آمریکا را منتشر کرد که در آن، وی با اشاره به عدم تمایل رژیم صهیونیستی به برقراری صلح با فلسطینیان گفته بود که چنانچه اسرائیل به نادیده گرفتن مطالبات فلسطینیان ادامه دهد، آنها ممکن است در طولانی مدت از تلاشهای غیر خشونت آمیز خود برای برقراری صلح دست بردارند.

این شبکه خبری اسرائیلی اعلام کرد که این اظهارات جان کری را در کنفرانسی که سال گذشته در دوبی برگزار شده بود، ضبط کردند. البته هنوز مشخص نیست که آیا جان کری از ضبط این اظهارات خود مطلع است یا خیر.

در این اظهارات ضبط شده، جان کری فلسطینیان را برای «تعهد بی نظیرشان به عدم توسل به خشونت» ستود.

این دیپلمات بلندپایه آمریکا گفت «اگر شما هر روز شاهد آن هستید که ۴۰ هزار کودک در راهپیمایی های خود پلاکاردهایی را حمل می کنند که بر روی آن نوشته است: حقوق ما را برآورده کنید؛ من فکر نمی کنم که فلسطین برای همیشه از جنبشهای حقوق مدنی که سایر کشورهای جهان را درنوردیده، مصون بماند و اسرائیل به هر شیوه ممکن در حال نادیده گرفتن این واقعیت است».

در دسامبر ۲۰۱۶، جان کری به این نکته اشاره کرد که رژیم صهیونیستی فرصتها برای برقراری یک صلح واقعی و پایدار میان فلسطین- اسرائیل را بر اساس «فرآیند حل و فصل مستمر» رد می کند،

کری همچنین در همایش «سایان» در واشنگتن گفت که سیاست موردنظر اسرائیل برای حل و فصل مناقشه، چشم اندازهای صلح را محدود می نماید.