رئیس جمهور ترکیه گفت: اگر اتحادیه اروپا به طور کامل به تعهدات خود عمل نکند، ترکیه نیز به توافق مربوط به بازگرداندن مهاجران از اروپا پایبند نخواهد بود و عملا چنین توافقی وجود نخواهد داشت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز پنج شنبه در سخنانی تاکید کرد: اگر کشورهای اتحادیه اروپا به تعهدات خود در چارچوب توافق حاصل شده بر سر مهاجران به طور کامل عمل نکنند، ترکیه نیز این توافق را اجرا نخواهد کرد.

بر اساس توافق ترکیه و اتحادیه اروپا، آنکارا همه مهاجران خارجی به اروپا را که از دریای اژه به طور غیر قانونی وارد یونان شده اند، باز خواهد گرداند. در مقابل، اروپا نیز هزاران مهاجر سوری را که مستقیم از ترکیه آمده اند، قبول خواهد کرد و مذاکرات بر سر سفر به اروپا بدون نیاز به ویزا و عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، پیشرفت خواهد داشت.

ترکیه در قراردادی که اواخر نوامبر به امضا رساند، به اتحادیه اروپا قول داده است تا در ازای دریافت کمک مالی ۳ میلیارد یورویی ، برای جلوگیری از ورود مهاجران خارجی به اروپا تلاش بیشتری انجام دهد.مقام های اروپایی به شدت از اقدامات ترکیه در این راستا انتقاد کرده اند.

اتحادیه اروپا با بدترین بحران آوارگان پس از جنگ جهانی دوم روبرو شده است. بر اساس آمارهای آژانس مرزی اروپا “فرانتکس”، بیش از ۱٫۸۳ میلیون مهاجر در سال ۲۰۱۵ میلادی وارد مرزهای اروپا شده اند.

این بحران موجب ایجاد تنش در روابط بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است و پایبندی این کشورها به توافقنامه شینگن را به شدت زیر سئوال برده است.

حدود نیمی از این آوارگان و پناهجویان را اتباع سوری تشکیل می دهند که از جنگ داخلی این کشور به اروپا پناه آورده اند.