سازمان ملل ضمن اعلام اعزام نیروهای امدادی به یمن عنوان داشت که هنوز مجوز ارسال کمک های بشر دوستانه به این کشور جنگ زده صادر نشده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از تی آر تی، سازمان ملل اعلام کرد که امروز شنبه نیروهای امدادی از شهر امان اردن عازم صنعا پایتخت یمن می شوند اما با این وجود هنوز مجوزی برای ارسال کمک های بشردوستانه به یمن صادر نشده است.

روز گذشته عربستان سعودی مدعی شد که بنا به درخواست آمریکا با بازگشایی فرودگاه ها و بنادر یمن موافقت کرده اما ساعاتی بعد گروه های حقوق بشری این ادعای عربستان را تکذیب کردند اما با این حال اعلام شد که ریاض مجوز از سرگیری پروازهای سازمان ملل بر فراز یمن را صادر کرده است.

این وضعیت در حالی است که در هفته گذشته یک آژانس آمریکایی نسبت به فراگیر شدن قحطی در یمن هشدار داده بود.

نتایج تازه‌ترین بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که اگر ائتلاف تحت هدایت سعودی، محاصره بنادر کلیدی یمن را لغو نکند، روزانه هزاران یمنی در معرض مرگ و میر قرار خواهند گرفت.

این هشدار در شرایطی انجام شده است که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرده که ۲.۵ میلیون نفر از افراد ساکن در شهرهای پرجمعیت یمن به آب سالم دسترسی ندارند، مسئله‌ای که خطر شیوع و همه‌گیری بیشترِ وبا را افزایش می‌دهد.

در نتیجه مسدود شدن طولانی‌مدت بنادر کلیدی یمن، خطری بی‌سابقه در زمینه تضعیف امنیت غذایی و تبدیل آن به قحطی در گستره وسیعی از نواحی این کشور وجود دارد.

در صورت تداوم محاصره بنادر، احتمالا طی سه تا چهار ماه آینده در نواحی بسیاری قحطی رخ خواهد داد، و نواحی صعب‌العبور در خطر شدیدتری قرار دارند. در چنین سناریویی، کمبود غذا و سوخت می‌تواند به افزایش قیمت‌ها بیانجامد و فقدان تجهیزات پزشکی، بیماری‌های تهدیدکننده جان انسان‌ها را بدتر می‌کنند.