«فتحی حرزی» با اشاره به اینکه برگزاری اجلاس محبان اهل بیت (ع) در تهران یک دستاورد محسوب می‌شود، بر لزوم مقابله مسلمانان با تجاوزگری های سعودی در یمن تأکید کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مهر، رامین حسین آبادیان: اجلاس محبان اهل بیت (ع) و مسأله تکفیری ها طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته با مشارکت شخصیت های سیاسی و دینی از بیش از ۹۰ کشور جهان در تهران برگزار شد. شرکت کنندگان در این اجلاس بر لزوم تقویت وحدت میان مذاهب مختلف اسلامی تأکید کرده و تصریح کردند که القاء وجود اختلافات عمیق و حقیقی میان شیعیان و اهل تسنن از جمله توطئه های دشمنان به شمار می رود. در این اجلاس همچنین در خصوص مسأله فلسطین نیز بحث و تبادل نظر انجام شد و همگان تأکید کردند که مسأله فلسطین اصلی ترین و مهمترین مسأله جهان اسلام است.

شرکت کنندگان در اجلاس محبان اهل بیت (ع) و مسأله تکفیری ها همچنین به خطرات ناشی از فعالیت های برخی کشورهای منطقه در قبال کشورهای جهان اسلام هشدار دادند. ازجمله کشورهایی که شخصیت های دینی و مذهبی از آن به عنوان خطری برای جهان اسلام یاد کردند، عربستان سعودی بود. حاضران در اجلاس محبان اهل بیت (ع) جملگی از مقامات ریاض به عنوان تهدیدی برای جوامع اسلامی یاد کردند و بر لزوم اتخاذ تدابیری برای مقابله با توطئه های آن برای مسلمانان، تأکید کردند. در همین ارتباط گفتگویی را با «فتحی الحرزی» از فعالان یمنی شرکت کننده در اجلاس محبان اهل بیت (ع) ترتیب داده ایم که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*ارزیابی شما از اجلاس محبان اهل بیت (ع) و مسأله تکفیری ها که اخیرا در تهران برگزار شد چیست؟ این اجلاس چه اهدافی را می تواند در زمینه روشنگری پیرامون مسأله وحدت میان مسلمانان و لزوم مقابله خطرات تکفیریها، داشته باشد؟ 

برگزاری چنین اجلاس بزرگی آن هم در این سطح و حجم گسترده به نوع خود یک دستاورد بزرگ به شمار می رود که نباید از آن غافل شدبرگزاری چنین اجلاس بزرگی آن هم در این سطح و حجم گسترده به نوع خود یک دستاورد بزرگ به شمار می رود که نباید از آن غافل شد. من امیدوارم که این اجلاس به صورت سالیانه و در تمامی نقاط جهان برگزار شود تا همگان از ثمرات آن بهره مند شوند. ما برای سر دادن شعارهای اهل بیت (ع) نیاز به برگزاری چنین اجلاس هایی داریم. برای مقابله با تفکر و ایدئولوژی افراطی و وهابی هم برگزاری این اجلاس ها کاملا مؤثر است.

نکته دومی که باید به آن اشاره کنم به مسأله تروریسم باز می گردد. ما باید تعریف درستی از تروریسم و پدیده افراطی گری را به تمامی جوامع ارائه دهیم. در نقطه مقابل، باید ویژگی های صلح و ثبات در جوامع را نیز تعریف کنیم تا همگان به تفاوت میان این دو و خطراتی که از سوی تروریسم متوجه صلح و ثبات است، پی ببرند. تحقق چنین مهمی مستلزم برگزاری چنین اجلاس هایی است. لازم است در اینجا از جمهوری اسلامی ایران به خاطر برگزاری اجلاس محبان اهل بیت (ع) تشکر کنم.

*عربستان سعودی مدعی حمایت از اقشار و طوایف سنی مذهب است. این در حالی است که بسیاری از سنی ها در کشورهای مختلف امروز توسط عربستان سعودی کشته می شوند. در این خصوص توضیح دهید.

نه فقط عربستان سعودی که بسیاری از کشورهای عربی اقدام به حمایت از مزدوران آدمکش در منطقه می کنند. این درست نیست که بگوییم عربستان سعودی حامی اهل تسنن و یا دیگر مذاهبنه فقط عربستان سعودی که بسیاری از کشورهای عربی اقدام به حمایت از مزدوران آدمکش در منطقه می کنند است. کسانی که چنین حمایت هایی را از مزدوران به عمل می آورند، در واقع هیچ دین و مذهبی ندارند و به هیچ چیز پایبند نیستند.

هیچ انسان سنی دیگران را نمی کشد. هیچ شیعه ای دیگران را نمی کشد. اجلاس محبان اهل بیت (ع) اجلاسی است که تمامی طوایف و مذاهب دینی در آن حضور دارند.

*همانگونه که می دانید عربستان سعودی محاصره همه جانبه ای را علیه مردم یمن اعمال کرده است. ارزیابی شما از آخرین تحولات یمن چیست؟ 

من به عنوان یک شخصیت یمنی از تمامی محبان اهل بیت (ع) درخواست کنم تا به یاری ملت مظلوم یمن در برابر تجاوز گری های رژیم سعودی بشتابند. واقعیت این است که امروز فراگیر شدن قحطی و گرسنگی در میان مردم یمن یک فاجعه بزرگ را به وجود آورده است.

واقعیت این است که امروز فراگیر شدن قحطی و گرسنگی در میان مردم یمن یک فاجعه بزرگ را به وجود آورده استنکته قابل تأمل در یمن این است که بیش از ۱۸ میلیون نفر از مردم بی گناه توسط متجاوزان تحت محاصره شدید قرار گرفته اند. اگر از من بپرسید که چرا این محاصره علیه مردم یمن اعمال شده است در پاسخ تنها از یک کلمه یاد خواهم کرد و آن کلمه، تروریسم است. امروز رژیم سعودی نماینده تروریسم در منطقه است.

در یمن در هر ۴ دقیقه یک کودک به شهادت می رسد. ما یمنی ها در اجلاس محبان اهل بیت (ع) شرکت کردیم تا اولا خود را به دیگران معرفی کنیم که چه کسانی هستیم و همچنین راه های حمایت از مردم یمن را اعلام کنیم.

*ما در اینجا از لزوم نابودی تفکر و ایدئولوژی وهابی و تکفیری سخن می گوییم حال آنکه حمایت های مادی و تسلیحاتی برخی دولت های جهان از این ایدئولوژی همچنان ادامه دارد. آیا نابودی این ایدئولوژی در سایه تداوم حمایت های مالی و تسلیحاتی از آن ممکن است؟

هرچقدر که حمایت های مالی و تسلیحاتی از وهابیت و تفکر افراطی گری بیشتر شود، تجاوزگری ها نیز بیشتر می شود. در نقطه مقابل، ما نیز بیکار ننشسته ایم و مبارزه می کنیم. به همان میزان هرچقدر که حمایت های مالی و تسلیحاتی از وهابیت و تفکر افراطی گری بیشتر شود، تجاوزگری ها نیز بیشتر می شودکه تجاوزگری ها علیه ملت های مظلوم تشدید شود، ما نیز مبارزات خود را بیشتر ادامه می دهیم. ما پیرو اهل بیت (ع) هستیم و از راه و روش آنها را در مبارزه با ظلم و ستم و افراطی گری دنبال می کنیم.

*ارزیابی شما از آینده تحولات یمن چیست؟ آیا عربستان سعودی قادر خوهد بود اهداف خود را در یمن و با محاصره مردم این کشور محقق کند؟

سؤال اینجاست که آیا رژیم صهیونیستی توانسته اهدافش را با محاصره مردم غزه در فلسطین اشغالی محقق سازد؟ قطعا خیر. بنابراین، سعودی ها هم در یمن به چنین نتیجه ای نخواهند رسید. ملت یمن به زانو درنخواهد آمد و به مبارزه با سعودی ها ادامه خواهد داد.