حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: این گروه تکفیری یک جمعیت منحرف هستند که تاریخ آنها به ۲۰۰ سال پیش برمی گردد و نکته دوم این است تا زمانی که عزم جدی نباشد این مشکل حل نخواهد شد.

به گزارش پرس شیعه؛ این مرجع تقلید در دیدار جمعی از پژوهشگران فرانسوی که در مدرسه امام کاظم(ع) قم برگزارشد؛ اظهار داشت: اسلام دین محبت، دوستی و زندگی مسالمت آمیز با همه مردم دنیا است.

او افزود: این مساله یک ادعا نیست، یک واقعیت است که سراسر قرآن به این مساله شهادت می دهد که اسلام دین منطق و رحمت است؛ قرآن کریم بیان می کند که خداوند شما را از اینکه با غیر مسلمانان زندگی مسالمت آمیز داشته باشید و با کسانی که با شما جنگ نمی کنید خوبی کرده و عدالت را در حق آنها رعایت کنید.

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: متاسفانه از ۲۰۰ سال پیش شخصی به نام محمد بن عبدالوهاب پیدا شد و مکتبی جعلی در عربستان سعودی ایجاد کرد؛ اساس فرقه ای که او بیان کرده، تعصب، سخت گیری و خشونت است.

او خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از دول غیر اسلامی به خاطر این که پیش بینی می کردند که می توانند به واسطه این گروه در بین مردم اختلاف ایجاد کنند از این گروه حمایت کردند.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: اسناد و مدارک بسیاری در این زمینه موجود است که این گروه از تعلیمات اسلامی بیگانه است و علمای شیعه و سنی این گروه را رد می کنند. امروز این گروه و پیروان آنها دنیا را نا امن کرده اند؛ برخی از دول غیر اسلامی گمان می کردند که می توانند از این دول حمایت کرده و به این ترتیب تمام جهان اسلام را نا امن کنند.

او افزود: امروز شاهد آن هستیم که این نا امنی در کشورهای اسلامی ساکن نبوده و به کشورهای اروپایی نیز سرایت پیدا کرد و در آینده نیز به نظر می رسد که بیشتر خواهد شد.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: گروهی از کشورهای اروپایی و آمریکایی به داعش و امثال آن پیوسته اند و در این گروه عضویت پیدا کرده اند؛ این گروه وقتی به کشورهای خود برگردند مثل یک بلا هستند.

او بیان داشت: بنابراین سیاستمداران و دانشمندان و علمای دینی و غیر دینی دنیا در این مساله باید دست به دست هم بدهند؛ برای روشن کردن علمای اسلامی در این زمینه دو کنگره بزرگ برگزار کرده و از علما درخواست کردیم که از کشورهای خود به ایران آمده و دراین زمینه صحبت کنند.

این مرجع تقلید افزود: نباید جوانان اسلامی تحت تاثیر این گروه قرار گیرند و تصور کنند که حق با آنها است و به عضویت این گروهها در بیایند؛ دانشمندان، اساتید و فرهیختگان غربی باید نقش موثری برای روشن کردن محیط و کشور و دیگر کشورها داشته باشند.

او ادامه داد: اگر عزم عمومی در این زمینه وجود نداشته باشد، مشکلات این گروه منحرف روز به روز بیشتر می شود؛ با صراحت اعلام می کنیم که این گروه اصلا مسلمان نیستند و این افراد با تمام تعلیمات اسلامی بیگانه هستند.

آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد:متاسف هستیم که در اروپا و پس از این تحولات اخیر به خاطر افرادی که مسلمان نیستند اسلام ستیزی گسترش پیدا کرده است.

او خاطرنشان ساخت: این گروه تکفیری یک جمعیت منحرف هستند که تاریخ آنها به ۲۰۰ سال پیش برمی گردد و نکته دوم این است تا زمانی که عزم جدی نباشد این مشکل حل نخواهد شد.

این مرجع تقلید بیان داشت: متاسفانه برخی از سیاست مداران غربی این گروه ها را در منافع خود تعریف کرده و آینده کشورهای خود را فراموش کرده اند؛ اگر از این گروه حمایت ها صورت نمی گرفت این گروه تا الان نابود شده بودند.

او بیان کرد: آنچه در رسانه های غربی از ایران و انقلاب ایران منتشر می شود، با آنچه که شما غربی ها با چشم خود می بینید متفاوت است؛ ایران را نباید از رسانه های اسلام ستیز و ایران ستیز شناخت.

آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: مسایل اعتقادی ریشه و مسایل سیاسی بهره برداری از آن ریشه است پس هر دو می تواند نقش مهمی در ایجاد انحرافات یا اصلاحات در جوامع مختلف داشته باشد؛ مثل تلاشی که تکفیریون در این زمینه انجام می دهند. غربی ها بیش از راه حل های اعتقادی به راه حل های سیاسی می اندیشند.