رئیس جمهور سودان که تاکنون حدود ۲۷ سال بر این کشور حکمرانی می‌کند، اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰ با پایان یافتن دوره فعلی ریاستش، کناره گیری خواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ عمر بشیر در گفتگو با شبکه “بی بی سی” تاکید کرد که رییس جمهور جدید بر سرکار خواهد آمد و وی سرانجام “رییس جمهور سابق” خواهد شد.

عمر بشیر در ژوئن ۱۹۸۹ (خرداد ۱۳۶۷) در یک کودتای نظامی به قدرت رسید.

این افسر سابق ۷۲ ساله، سال گذشته در انتخاباتی که مخالفان آن را تحریم کردند، بار دیگر انتخاب شد؛ انتخاباتی که در خارج از سودان نیز مورد انتقاد قرار گرفت. انتخاب مجدد البشیر در حالی صورت گرفت که وی پیش از آن اعلام کرده بود برای انتخابات ۲۰۱۵ کاندید نمی شود.

عمر البشیر در گفتگو با بی بی سی تاکید کرد که وظایفش سنگین است و برای انتخابات آتی در سال ۲۰۲۰ نامزد نخواهد شد.

یادآور می شود که دادگاه کیفری بین المللی یادداشت بازداشت عمر بشیر به اتهام ارتکاب جنایتهای جنگی در دارفور را صادر کرده بود. این منطقه در غرب سودان از سال ۲۰۰۳ شاهد خشونتهایی میان نیروهای دولتی به رهبری عمر بشیر و شورشیانی است که احساس می کنند از سوی دولت سودان در معرض تبعیض نژادی قرار می گیرند.

به گفته سازمان ملل، این درگیری ها تاکنون دستکم ۳۰۰ هزار کشته و حدود ۲٫۵ میلیون نفر آواره برجای گذاشته است.

از نیمه ژانویه نیز در جبل مره، منطقه ای حاصلخیر در مرکز دارفور، درگیری هایی در جریان است که به فرار حدود ۱۰۰ هزار نفر منجر شده است.

عمر بشیر در گفتگو با “بی بی سی” ارتکاب جنایت از سوی نیروهای دولتش در جبل مره را تکذیب کرد و گفت: این ادعاها بی اساس هستند و هیچ یک از آنها صحت ندارند.