آیین بزرگداشت بیست و سومین سالگرد ارتحال مرجع عالی قدر حضرت آیت الله محمد رضا گلپایگانی پنجشنبه شب با حضور علما، شخصیت ها، مردم قم و زائران کریمه اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در مسجد اعظم قم برگزار شد.

به گزارش پرس شیعه؛ در این مراسم حضرات آیات و مراجع عظام تقلید حسین نوری همدانی، محمدعلی علوی گرگانی، گرامی، سید هاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، ابراهیم امینی، سید احمد خاتمی، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، سید مهدی صادقی استاندار و برخی دیگر از شخصیت های حوزوی حضور داشتند.
نماینده بیوت و دفاتر برخی مراجع تقلید، نماینده علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حجج الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی امام جمعه موقت قم و تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) از دیگر شخصیت های حاضر در این آیین بودند.
عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه در این مراسم با تجلیل از شخصیت مرحوم آیت الله گلپایگانی گفت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب، مرحوم آیت الله گلپایگانی در میان مراجع عظام تقلید یکی از موفق ترین و سعادتمندترین افراد و از استوانه های اسلام و انقلاب بودند.
حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی افزود: اولین مدرسه علوم دینی جدید وموسسه بزرگ قرآنی، اولین فهرست بزرگ فقهی و حدیثی با استفاده از دانش بشری و صدها مدرسه، مسجد و موسسه تبلیغی را در سراسر ایران و کشورهای دیگر، توسط آن مرجع فقید تقلید تاسیس شد.
وی گفت: صدها شاگرد از فقه عمیق مرحوم آیت الله گلپایگانی پرورش یافته و به مدارج بالای علمی دست یافتند.
رفیعی یادآورشد: حضرت امام راحل علاقه فراوانی به مرحوم آیت الله گلپایگانی داشتند و ارتباط زیادی بین امام راحل به عنوان رهبر کبیر انقلاب اسلامی و آن مرجع تقلید برقرار بود.
وی ادامه داد: ما در هر زمانی نیاز به عالم دینی داشتیم و اگر قرآن و آیات و روایات باشد ولی عالم دینی برای تفسیر و شرح آن برای مردم نباشد این کارساز نیست.
رفیعی گفت: متاسفانه فرهنگ غرب خصوصا سبک زندگی غرب در جامعه ما در حال پیاده شدن است و ما در کشور اسلامی نباید با این وضعیت طلاق و سبک زندگی مواجه باشیم.
مرحوم آیت‌الله‌ گلپایگانی، هشتم ذیقعده ۱۳۱۶ (ه.ق) به دنیا آمد و در ۱۹سالگی وارد مدرسه آقا سیدضیاءالدین اراک به تکمیل سطوح عالیه پرداخت. وی ۱۳۳۷ (ه.ق) به درس آیت‌الله عبدالکریم حایری یزدی وارد شد و سال ۱۳۴۱ (ه.ق) در قم به مدت هشت‌ماه از محضر آیات عظام، میرزای نائینی و سیدابوالحسن اصفهانی استفاده کرد.
آن عالم ربانی ازمحضر بزرگانی مانند محمدرضا مسجدشاهی اصفهانی، ابوالقاسم کبیر، سیدحسین بروجردی، آقاضیاء عراقی و محمدحسین غروی اصفهانی کسب فیض کرد.
وی از آیت‌الله حائری، اجازه اجتهاد و از شیخ عباس محدث قمی و آقا شیخ محمدرضا اصفهانی، اجازه نقل روایت اخذ کرد.
مرکز معجم فقهی، اولین مرکز کامپیوتری است که به دست آیت‌الله گلپایگانی راه‌اندازی و بسیاری از نرم‌افزارهای قرآنی در این مرکز تولید شد. ساختن مدارس امام مهدی(عج)، ستیه، حاج غضنفر، حاج ملامحمدصادق، مدرسه الوندیه، مدرسه موسی‌بن‌جعفر(ع) و مدرسه امام مهدی(عج) در اراک و در گلپایگان به عنوان یادگارهای این مرجع فقید می باشد.
ساختن کتابخانه عمومی که نزدیک به یکهزار جلد از کتب خطی نفیس و عالی از علمای اسلام و مذاهب دیگر در این کتاب‌خانه نگه‌داری می‌شود از دیگر خدمات مرحوم آیت الله گلپایگانی می باشد.
آیت‌الله‌ گلپایگانی، ۱۸ آذر ۱۳۷۲ (ه.ش) مصادف با ۲۴ جمادی الثانی ۱۴۱۴ (ه.ق) دعوت حق را لبیک گفت و در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) به خاک سپرده شد.