مشهد- امام جمعه مشهد گفت: نرم افزار تلگرام که ۲۲ میلیون ایرانی را در خود جای داده است نیاز به نظارت بیشتری به خصوص در بحث محتوای کانال ها دارد .

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های عبادی و سیاسی نماز جمعه که در رواق بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی(ع) برگزار شد گفت: فضای مجازی جاده حمله دشمن است و تنها نرم افزار پیام رسان تلگرام ۲۲ میلیون عضو ایرانی دارد.

امام جمعه مشهد افزود: اجرا و مدیریت این نرم افزار در دست دشمن است و در کانال های متعدد آن بدون هیچگونه نظارتی به رسول مکرم اسلام(ص) و نظام مقدس ما توهین می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ابراز داست: عزیزترین انسان هایی که که در این نظام وجود دارند در جریان انتخابات و به وسیله همین کانال ها به ناسزا گرفته شدند و هیچ فردی نتوانست از آنان حمایت کند زیرا مدیریت این نرم افزار در دست دشمن بود.

وزیر ارتباطات باید پاسخ دهد

خطیب جمعه مشهد با اشاره به آسیب های فضای مجازی عنوان کرد: بچه ای که گوشی در دست گرفته و کانال ها را بالا و پایین می کند دقیقا مانند فردی است که یک دستش را به دست یک فرد چاقوکش داده است.

آیت الله علم الهدی افزود: امروز کسی نمی تواند بگوید شما حق ندارید تلگرام و اینستاگرام استفاده نکنید و اگر فردی این حرف را بزند مانند این است که قدم زدن در خیابان را منع کند اما استفاده از این کانال ها بدون ناظر هم معنی ندارد.

وی ادامه داد: باید از آقای وزیر ارتباط پرسید فیلترینگ هوشمند و جلسات متعدد شما با مسئولین این نرم افزار ها چقدر توانست مشکلات را حل کند و جواب این است که تا حال نتوانستید کاری انجام دهید و مصداق آن در انتخابات نمایان شد.

جوانان متخصص توسط دشمن جذب می شوند

امام جمعه مشهد افزود: رئیس جمهور محترم در اولین روز کاری سال جدید در یک اقدام ارزشمند و در تحقق بخشی به راهبرد رهبری یک اقدام ارزشمند انجام داده و شورای مجازی را شکل دادند.

خطیب جمعه مشهد گفت: امروز در شرایطی هستیم که فارغ التحصیلان کامپیوتر ما از طریق شرکت هایی مانند گوگل، مایکروسافت و فیسبوک استخدام می شوند و از آنطرف ما به سراغ نرم افزار های چینی و روسی می رویم در حالی که چنین ظرفیت هایی در درون کشور داریم.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ابراز کرد: مسئولان شرکت های دانش بنیان را کمک کنند و نرم افزار های ارتباط اجتماعی بومی ایجاد کنند و این در صورتی اتفاق می افتد که مسئولین ما به غرب و دشمن پشت کنند و خود را بشناسند.

لزوم توجه مسئولان به شرکت های دانش بنیان

وی گفت: بزرگترین عمل در اقتصاد مقاومتی شناخت فضای مجازی و کمک به شرکت های دانش بنیان بومی است.

آیت الله علم الهدی بیان کرد: مسئولان برای تحقق بخشی اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی اولین نقطه ای که باید دریابند مسئله آی.تی و فضای مجازی است.

وی افزود: مردم ما به اندازه ای به اسلام و نظام علاقه مند هستند که اگر روزی نرم افزار بومی وجود داشته باشد با یک تحریم نرم افزار های دشمن هیچ فردی به سراغ آن ها نخواهد رفت و این جاده را به روی دشمن خواهند بست.

سالروز انقلاب دوم

امام جمعه مشهد در بخشی از سخنان خود با اشاره به سالروز قطع روابط آمریکا با ایران افزود: به دلیل تهاجم عزیزان دانشجویان مسلمانان پیرو خط امام به جاسوس خانه آمریکا این اتفاق صورت گرفت و امام آن را انقلاب دوم نامیدند.

خطیب جمعه افزود: امام بعد از قطع رابطه با آمریکا طی یک جمله راهبری فرمودند، رابطه آمریکا با ما رابطه گرگ با میش است و گرگ هیچگاه دست از خصومت بر نمی دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: هر مقدار زمان بیشتری می گذرد اعتبار جمله امام خمینی(ره) برای ملت بیشتر نمایان می شود و مردم نیش و دندان این گرگ را بیشتر لمس و احساس کردند.

دنیای موشک و مذاکره

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: آمریکایی ها دو سال حرف زدند به برجام رسیدند اما با کمال وقاحت نه تنها برجام را متعهد نیست بلکه در مقابل این تحریم های بیشتر و چنگ و دندان بیشتر را نشان دادند.

خطیب جمعه مشهد با اشاره به سخنان برخی از مسئولان که می گویند دنیای امروز دنیای مذاکره است افزود: این سخن اگر از روی علم بیان شود خیانت است اما اگر از روی نا آگاهی زده شود یک جهل و نافهمی خطرناک است.

امام جمعه مشهد گفت: امروز روی کره زمین سرنوشت آمریکا به اینجا رسیده است که حیات و زنده بودنش را در نابودی ملت ما و دین ما می بیند و جز این رضایت نمی دهد.

صبر در برابر مصیبت ها انسان را ورزیده می کند

آیت الله علم الهدی در بخش دیگر از سخنانش ضمن ادامه تفسیر سوره انسان ابراز کرد: خداوند در آیه ۱۲ این سوره می فرماید، پاداش خداوند به ابرار در مقابل صبر آنان بوده و آن بهشت و حریر است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: علمای علم اخلاق صبر را به صبر در برابر مصیب، معصیت و صبر در برابر اطاعت تقسیم کردند و در کل به معنای مقاومت است.

آیت الله علم الهدی گفت: خاصیت صبر در برابر مصیبت، ورزیده کردن انسان است و افرادی که در برابر حوادث ناگوار زندگی قدرت تحمل ندارند و دست به حرکت های غیر عقلانی می زنند نمی توانند مسیری را برای کمال طی کنند.

خطیب جمعه مشهد افزود: انسانی که در برابر یک مصیبت زود از خود را می بازد نمی تواند مسیری که خداوند برای کمال آن در نظر گرفته است به درستی طی کند.

صبر در برابر گناه مقام جوان را بالا می برد

وی با توضیح صبر در برابر گناه گفت: معصیت در راستای خواهش های نفسانی و انسانی است و اگر آدمی بخواهد گناه نکند باید مقاومت کند.

امام جمعه مشهد ادامه داد: اگر ابزار گناه برای ما فراهم نباشد و ما با تمام امیال و خواهش های نفسانی خود دست به گناه نزنیم ارزش چندانی ندارد در حالی که اگر همه امکانات فراهم باشد و گناه نکنیم مقام انسان بالاتر می رود.

آیت الله علم الهدی ابراز داشت: صبر در اطاعت نیز یک عمل بسیار ارزشمند است، جهاد و نهی از منکر نیز مانند نماز و روزه واجب است اما اگر در جامعه امر به معروف کنم من را افراطی و تندرو می خوانند که انسان باید در این راستا نیز مقاومت کند.

ارزش عمل به خود عمل نیست و ۱۴ ساعت گرسنگی و تشنگی در دستگاه کبریایی خداوند ارزشی ندارد بلکه صبر کردن در مقابل خواسته خداوند دارای ارزش است.