زنجان-امام جمعه قیدار با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل باید به یک گفتمان تبدیل شود گفت: منافع و مصالح جامعه در پشت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نهفته است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت­ الاسلام سید علی طاهری در خطبه‌ های نماز جمعه شهر قیدار با اشاره به روز ۲۰ فروردین سالروز قطع رابطه سیاسی ایران و آمریکا روز ملی فناوری هسته ای افزود: قطع رابطه با ایران اقدامی از طرف آمریکا در جهت فشار بر روی مسئولان ایران برای آزادسازی جاسوسان دستگیرشده این کشور در لانه جاسوسی بود عکس‌العمل ایران در قابل این مسئله بسیار جالب بود.

وی ادامه داد: در اولین واکنش به این امر حضرت امام در پیامی خطاب به ملت ایران بیان داشتند «ملت شریف ایران اگر کارتر در عمر خود یک کارکرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است همین قطع رابطه است».

حجت‌الاسلام طاهری افزود: نتیجه قطع رابطه با آمریکا ثمرات و دستاوردهای خوبی برای ایران داشت ایران اسلامی توانست با اتکای به خداوند متعال گام‌های بلند و مهمی در جهت خودکفائی بردارد.

امام‌جمعه قیدار گفت: حضرت امام به برخی که به بهانه این که ما نمی‌توانیم داخل درهای بسته زندگی کنیم باید با کشورهای مختلف رابطه داشته باشیم و رابطه با آمریکا را مطرح می‌کنند پاسخ می‌دهند و می‌فرمایند «ما هرگز داخل درهای بسته زندگی نمی‌کنیم، ولی این درها را نیز برای استعمارگران باز نمی‌کنیم. روابط خارجی ما بر اساس حفظ آزادی، استقلال و حفظ مصالح و منافع اسلام و مسلمانان است.»

وی ادامه داد: آمریکا پس از قطع رابطه با ایران دست به یکسری توطئه‌های نافرجام علیه انقلاب اسلامی ازجمله حمله نظامی به طبس، کودتای نوژه، جنگ تحمیلی، انهدام هواپیمای ایرباس و تحریم اقتصادی زد که پس از گذشت سال‌ها، هنوز هم این روابط خصمانه نسبت به ملت ایران ادامه دارد.

امام‌جمعه قیدار افزود: اگرچه آمریکا در اثر مقاومت ملت ایران و پیشرفت حیرت انگیز جمهوری اسلامی ایران سرانجام مجبور شد پای میز مذاکره بیاید، اما هیچ‌وقت از دشمنی‌اش نکاست، همان‌گونه که امروز بدعهدی های شیطان بزرگ را در اجرای برجام می‌بینیم باوجود اینکه «یوکیا آمانو» در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران فراتر از برجام هم تعهدات خود را انجام داده است و خود آمریکایی‌ها معترف‌اند ایران شدیدترین بازرسی ها را پذیرفته است، اما همچنان بهانه‌های تازه از راه می‌رسد؛ برنامه موشکی، حقوق بشر و هزار بهانه دیگر که نشانه های بدعهدی طرف مقابل در اجرای برجام است و نشان می‌دهد که دوباره می‌خواهند تحریم‌های تازه برای کاهش قدرت دفاعی ایران ایجاد کنند.

حجت‌الاسلام طاهری با اشاره به ۲۰ فروردین روز ملی فناوری هسته‌ای افزود: فناوری هسته ای نماد جهاد، استقامت و اعتماد به توانمندی داخلی و پیشرفت یک کشور، افتخاری که تجلی خودباوری و تکیه به درون و مقاومت جانانه ملت است.

وی ادامه داد: تقارن روز ملی فن‌آوری هسته‌ای با روز قطع رابطه با آمریکا بسیار معنادار و حاوی پیام بسیار مهمی است. ازجمله اینکه تحریم‌ها و فشارها و قطع رابطه، تأثیری در عدم پییشرفت­ ها نداشته بلکه در این راه مفید و مؤثر و کارساز هم بوده است.

حجت‌الاسلام طاهری افزود: ما توانستیم در این روز از بسیاری از خاک­ریزهایی را که دشمن از راه‌های مختلف در مقابل ملت ایران قرار داده بود عبور کنیم و قله‌های رفیع دانش را که برای بسیاری از کشورها یک آرزو است فتح کنیم.

وی با تبریک روز فناوری هسته‌ای افزود: در این روز باید یاد همه شهدای هستهای (شهید مصطفی احمدی روشن، شهید مجید شهریاری، شهید مسعود علی محمدی و شهید داریوش رضایی نژاد) را گرامی بداریم. درزمینه هسته‌ای ما با تکیه بر این شهدای گران‌قدر و متخصصان داخلی به دانش هسته‌ای دست‌یافتیم.

امام‌جمعه قیدار با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل باید به یک گفتمان تبدیل شود گفت: منافع و مصالح جامعه در پشت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نهفته است.

حجت‌الاسلام طاهری افزود: سال ۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب به‌عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» معرفی شد این نام‌گذاری به یک گفتمان عمومی تبدیل شود همه ضرورت را احساس کنند درنتیجه به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

وی ادامه داد: سال‌های گذشته مدتی به امید مذاکرات، بر جام و رفع تحریم‌ها و اینکه بر جام چه می‌شود و گشایش‌هایی به روی ما ایجاد خواهد شد گذشت و درواقع امید به بیرون بود و به همین دلیل اقتصاد مقاومتی مقداری بر زمین ماند لذا مقام معظم رهبری امسال فرمودند اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل یعنی حرف زدن کافی است تنها همراهی کلامی و ستایش کردن کافی نیست حرکت باید کرد عمل باید نمود

حجت‌الاسلام رحیمی افزود: رهبر با این نام‌گذاری نشان دادند که در انتظار اقدام هستند تا این سیاست‌ها از حالت شعار درآمده و خروجی آن در انتهای سال ۹۵ دیده شود. و ۱۰ راهکار برای تحقق اقتصاد مقاومتی ارائه کردند که کلیدی‌ترین آن رونق تولید است.

وی با اشاره به ابراز نگرانی رهبر معظم انقلاب از تعطیلی واحدهای تولیدی و ۶۰ درصد بنگاه‌های تولیدی ما یا تعطیل است یا با ظرفیت کم‌کار می‌کند افزود: با تحقق اقتصاد مقاومتی بنگاه‌های تولیدی مجدداً آغاز به‌کار کرد می‌کند و آن بنگاه‌های تولیدی که با ظرفیت کم‌کار می‌کنند تولیدات خود را بالا ببرند.

امام‌جمعه قیدار گفت: باید همه این را باور کنند که منافع و مصالح جامعه در پشت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نهفته است همه باید به این اعتقاد باشند که نجات اقتصاد کشور در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است.

حجت الاسلام طاهری در ادامه با اشاره به حلول ماه رجب افزود: ماه رجب از ارزش و شرافت بسیار بالایی برخوردار است و بهترین فرصت برای خودسازی، توبه و بازگشت به بندگی خداست طبق روایت ماه رجب، ماه امیرالمؤمنین (ع)، ماه شعبان؛ ماه رسول خدا (ص) و ماه رمضان؛ ماه خداست، پس وقتی این سه در کنار هم قرار می‌گیرد بدین معناست که دروازه بندگی خدا از امام علی (ع) به رسول اکرم (ص) و از رسول اکرم (ص) به خدا منتهی می‌شود.

وی ادامه داد: ماه رجب، مقدمه شعبان و رمضان است. آمادگی برای ماه رمضان و شعبان باید از این ماه حاصل شود. اگر حقیقت ماه رجب درک نشود، ورود به ماه شعبان و ماه مبارک رمضان مشکل است؛ بنابراین باید از مدخل ولایت حضرت امیر (ع) وارد شد.

امام‌جمعه قیدار بابیان اینکه فصل بارش رحمت خدا شروع می‌شود امیدوارم که همه ما در این رحمت واسعه الهی غرق شویم افزود: شنبه ۲۱ فروردین روز اول رجب سالروز ولادت باسعادت امام محمدباقر (ع) است که به همه شیعیان ولادت باسعادت آن حضرت را تبریک عرض می‌کنم امام باقر (ع) بنیادهای تفکر شیعی را تحکیم بخشید و دانشگاه بزرگی تأسیس کرد و در آن دانشگاه، دانشمندان برجسته ای را در رشته های گوناگون معارف چون فقه، حدیث، تفسیر و دیگر شاخه های علوم اسلامی تربیت کرد.

حجت‌الاسلام طاهری افزود: با توجه به این‌که آغاز و پایان سالمان مزین به نام فاطمه زهرا (س)باید امسال همه تلاش کنیم که گفتمان فاطمی که گفتمان دین‌مداری در همه عرصه‌هاست، مسیر و راه ما باشد. یکی از ارکان مهم گفتمان فاطمی دفاع از ولایت در همه حال بود، شعار «ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند» که ما سر می‌دهیم شعار فاطمی است.

وی در ادامه با اشاره تأسیس بنیاد مسکن و حساب ۱۰۰ امام ۲۰ فروردین افزود: داشتن سرپناه و مسکن برای بشر یک نیاز ضروری و حیاتی است و اینکه حضرت امام (ره) ۹ روز بعد از رأی آری مردم به جمهوری اسلامی دستور تأسیس بنیاد مسکن و حساب ۱۰۰ امام را صادر کردند حکایت از اهمیت مسئله دارد.

حجت‌الاسلام طاهری افزود: بنیاد مسکن و حساب ۱۰۰ امام راحل از محصولات ناب انقلاب اسلامی است که تاکنون در جهت محرومیت زدایی و خدمت‌رسانی به محرومین اقدامات بسیار ارزشمندی را انجام داده‌اند و در جهت تحقق خواسته‌های قلبی امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری که همان جلب رضای الهی است قدم برداشتند.