اردبیل – نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با اشاره به درگیری‌ های اخیر در منطقه قره باغ گفت: آمریکا در راس این حوادث قرار داشته و به دنبال ایجاد پایگاه منطقه‌ای در قره‌ باغ است.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله سید حسن عاملی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه اردبیل افزود: منطقه قره باغ به حیات خلوت آمریکا در جهت ایجاد شیطنت در منطقه تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه جمهوری آذربایجان امتیازات فوق العاده مثل قرارداد نفتی بزرگ موسوم به قرارداد قرن را به آمریکا داده است، ادامه داد: با این وجود آمریکا که بیشترین ریاست را در گروه مینسک داشته کاری برای آذربایجان نکرده و عجیب این است که آمریکا در سال ۱۳۸۸ به ادعای ارمنستان صحت گذاشت و قره باغ را از آن ارمنستان دانست.

نماینده ولی فقیه در استان گروه مینسک را متشکل از روسیه، آمریکا و فرانسه یکی از خائنان به قره باغ برشمرد و تصریح کرد: این گروه عمدا قول مذاکره را داده و نه تنها کاری انجام نمی دهد بلکه اگر نهادهای بین المللی دیگر هم بخواهند وارد حل این معضل شوند، مانع می شوند.

وی با تاکید بر اینکه آنها نمی خواهند معضل قره باغ بطور مسالمت آمیز حل شود، متذکر شد: اسرائیل، اتحادیه اروپا، شورای امنیت سازمان ملل و ناتو از دیگر خائنان به قره باغ هستند.

عاملی با بیان اینکه در این حادثه با ملت آذربایجان غمگسار هستیم و بر خود واجب می دانیم که از تمامیت ارضی آذربایجان و از بازگشت خاک این کشور دفاع بکنیم، بیان داشت: حمایت از مظلوم، رکن اصلی در اهداف و مقاصد انقلاب اسلامی است، خواه این مظلوم در فلسطین باشد یا یمن یا عراق یا سوریه یا قره باغ یا نارداران یا بحرین و یا هر نقطه دیگری از جهان.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری فرموده اند که «قره باغ، خاک اسلام است و برای هر کس در آن مکان اتفاقی بیفتد شهید محسوب می شود»، عنوان کرد: اعتقاد داریم نه تنها قره باغ باید به آذربایجان برگردد، بلکه باید ترکیب جمعیتی منطقه و مرزهای سابق آذربایجان که توسط استالین با نیت ایجاد اختلاف بین اقوام بهم ریخت به حالت اولیه بازگردد.

خطیب جمعه اردبیل با بیان اینکه درگیری های امروز در قره باغ ریشه در همان اقدام شوم استالین دارد، تاکید کرد که دولت جمهوری آذربایجان در این غائله باید دوست و دشمن و خادم و خائن به ملت و تمامیت ارضی خود را بشناسد.

به گفته نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری هیچ کشوری مثل ایران برای آزادی قره باغ تلاش نکرده است.

وی همچنین با تشریح فضیلت رجب و اعمال، ادعیه و عظمت روزه رجب، با اشاره به پذیرش حوزه های علمیه سراسر کشور برای اعتکاف، از جوانان مستعد استان اردبیل خواست از این فرصت استفاده کنند.