استاد دانشگاه های لبنان به تشریح پشت پرده اقدامات عربستان سعودی علیه لبنان پرداخت و اعلام کرد که قوای داخلی و منطقه ای در حال حاضر به نفع جریان ۸ مارس است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- سمیه خمارباقی: شبکه خبری العربیه وابسته به عربستان سعودی اخیرا دفاتر خود را در لبنان تعطیل و کارمندان این دفاتر را اخراج کرد. شبکه خبری تلویزیونی العربیه عربستان در اقدامی ناگهانی در بحبوحه تنش های میان ریاض و بیروت، دفاتر خود را در لبنان تعطیل و ۲۷ کارمند آن را اخراج کرد.

عربستان همچنین پیش از این ۳ میلیارد دلار کمک نظامی خود به لبنان را در واکنش به خودداری دولت لبنان از محکوم کردن حمله ماه ژانویه به سفارت عربستان در تهران قطع کرده است. حکومت پادشاهی عربستان حمایت نکردن لبنان را به عنوان نشانه ای از نفوذ گروه حزب الله – که مورد حمایت ایران به عنوان رقیب منطقه ای عربستان قرار دارد – بر دولت لبنان تلقی کرد. در همین رابطه گفتگویی را با طلال عتریسی تحلیلگر و استاد دانشگاه های لبنان انجام داده ایم که به شرح زیر است:

*عربستان اخیرا دفتر شبکه تلویزیونی العربیه را در لبنان تعطیل کرد، انگیزه های این اقدام چیست؟

دفتر العربیه در لبنان بنا به دلایل امنیتی بسته نشده است، روزنامه سعودی الشرق الاوسط کاریکاتوری را منتشر کرده بود که در آن لبنان را به تمسخر کشیده بود لذا برخی جوانان لبنانی وارد دفاتر این شبکه در بیروت شدند و محتویات آن را به آتش کشیدند.

عربستان سعودی در چنین وضعیتی دفاتر این شبکه در لبنان را بست اما در حقیقت علت بسته شدن این شبکه تلویزیونی به خاطر فشارهای چند ماه اخیر سعودی ها به یمن به دلیل مواضع حزب الله در قبال جنگ یمن بوده است.

در واقع تمامی تصمیمات و اقدامات عربستان علیه لبنان طی ماه های اخیر به خاطر مواضع ضد سعودی حزب الله بوده است، بنابراین می بینیم که کمک های نظامی ریاض به ارتش لبنان متوقف می شود و اتباع سعودی از آمدن به لبنان منع می شوند و دفاتر العربیه نیز به این بهانه که نفوذ ایران در لبنان به خاطر وجود حزب الله، این کشور را به منطقه ای ناامن تبدیل کرده بسته می شود.

*با توجه به اینکه حزب الله جزء مهمی از لبنان است، عربستان سعی دارد با اقداماتی چون قطع کمک نظامی به ارتش لبنان که معتقد است به تقویت حزب الله منجر می شود این کشور را تحت فشار قرار دهد. در سایه چنین اقداماتی آینده روابط بیروت – ریاض را چگونه ارزیابی می کنید؟

قطع کمک های نظامی عربستان به لبنان این هدف انجام شده است که حزب الله لبنان از مواضع خود در قبال جنگ یمن و حمایت از مردم مظلوم یمن دست بردارد و در قبال تجاوزات سعودی ها در یمن و آنچه در این کشور می گذرد سکوت کند اما در مورد آینده روابط لبنان و عربستان باید بگویم گمان نمی کنم روابط دو کشور بیش از این به تیرگی سوق پیدا کند یعنی ریاض به سوی قطع روابط با لبنان نخواهد رفت زیرا این امر در درجه نخست منافع هم پیمان سعودی ها را به مخاطره خواهد انداخت.

*با توجه به اختلافاتی که در جریان ۱۴ مارس در خصوص نامزد ریاست جمهوری لبنان وجود دارد (سمیر جعجع از میشل عون و سعد الحریری از سلیمان فرنجیه حمایت می کند) وضعیت ریاست جمهوری این کشور چگونه حل و فصل خواهد شد؟

به نظر نمی آید توافقی درباره انتخاب رئیس جمهوری لبنان به ویژه در میان مسیحیان وجود داشته باشد، در حال حاضر دنیا نیز توجهی به آنچه در لبنان می گذرد ندارد و اهتمام خود را به اوضاع منطقه و بین المللی یعنی عراق، سوریه و یمن متمرکز کرده است،

از سوی دیگر با توجه به اینکه دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری لبنان (سلیمان فرنجیه و میشل عون) وابسته به جریان ۸ مارس هستند لذا جریان ۱۴ مارس در انتخاب شخص مناسب مشکل دارد و این بیانگر این است که موازنه قوای داخلی و منطقه ای به نفع جریان ۸ مارس است.

با توجه به این شرایط تا زمانی که میان مسیحیان برای انتخاب رئیس جمهوری تفاهم داخلی وجود نداشته باشد لبنان تا مدت ها و در آینده نه چندان نزدیک با خلأ ریاست جمهوری مواجه خواهد بود.