رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در هجدمین نشست سازمان همکاری شانگهای در روسیه از این سازمان خواست تا در خواست عضویت دائمی افغانستان را در دستور کار جلسات بعدی قرار دهد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از اطلس، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در هجدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای در روسیه گفت که افغانستان باوردارد که سازمان همکاری‌ شانگهای یک نهاد مهم و موثر برای همکاری‌های مشترک و تقویت روابط همسایگی در عرصه‌های سیاسی٬‌ اقتصادی٬ فرهنگی و دیگر زمینه‌ها است. لذ افغانستان نیز باید عضو دائمی این سازمان شود.

عبدالله در ادامه گفت: عضویت دائمی هند و پاکستان در سازمان همکاری‌ شانگهای ما را در فهم پیچیدگی‌ها و واقعیت‌های‌ یک منطقه استراتژیک در روشنایی اهداف و برنامه‌های سازمان همکاری‌ شانگهای کمک می‌کند.

رییس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان افزود: این یک واقعیت انکارناپذیر است که همه ما در معرض تهدید تروریسم و خشونت‌های سیاسی قرارداریم که از جریان‌های افراطی ضد دولت تغذیه می‌ شوند؛ تروریسم در اکثر موارد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به شبکه‌های افراطی و رادیکال و مکتب‌هایی پیوند دارد که می‌خواهند صلح٬ نظم و توسعه سیاسی-اقتصادی را برهم بزنند.

عبدالله در ادامه گفت: می‌خواهیم مطمئن شویم که هیچ دولت٬ نهادهای وابسته به دولت و یا عناصر سرکش به دلیل کوته‌نظری یا منافع شخصی از تروریست‌ها حمایت نمی‌کنند؛ سازمان همکاری‌ شانگهای در این زمینه باید موضع روشنی اتخاذ نماید.

وی افزود که برای توسعه هرچه بیش‌تر همکاری‌ها میان سازمان همکاری‌ شانگهای و افغانستان، این سازمان ریاست دوره‌ای  نشست آتی گروه تماس برای افغانستان را بر عهده بگیرد تا چالش‌های افغانستان و منطقه به صورت بهتر مورد بحث قرار گیرد.

وی در پایان تاکید کرد که خواست افغانستان برای عضویت دائمی سازمان همکاری‌شانگهای مجددا در دستور کار جلسات بعدی قرار گیرد.

لازم به ذکر است که هجدهمین نشست سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای روز گذشته (جمعه) در شهر سوچی روسیه آغاز به کار کرد.