خطیبان جمعه عراق با اشاره به مشکلات مختلف در این کشور خواستار مبارزه با فساد و پیروی از ولایت فقیه شدند.

به گزارش پرس شیعه؛حجت الاسلام شیخ محمد فلک، نماینده حضرت آیت الله سیستانی در استان بصره در خطبه‎های نماز جمعه این هفته که در مسجد الشویلی برگزار شد، خواستار ورود مجامع و سازمان‎های جهانی برای کمک به عراق جهت مبارزه با مسؤولان فاسد شد.

وی وضعیت سیاسی عراق را اسفبار توصیف کرد و افزود: اگر اوضاع عراق به این صورت ادامه پیدا کند، آینده دشواری را درپی خواهیم داشت بنابراین باید افراد فاسد را از حکومت خارج کرده و اشخاصی که صلاحیت دارند اداره این کشور را در دست بگیرند.

نماینده حضرت آیت الله سیستانی از پلیس بین المللی اینترپل خواست که برای مبارزه با مفسدان و دزدان بین المللی و عراقی که در استخراج نفت این کشور به دزدی‎های بزرگی دست زده‎اند، واکنش نشان داده و هر چه سریعتر آنان را دادگاه‎های دخلی و بین المللی محاکمه کنند.

خطیب جمعه ناصریه بر ضرورت افزایش امنیت تاکید کرد

حجت الاسلام شیخ محمد مهدی الناصری، خطیب جمعه ناصریه در خطبه‎های نماز جمعه این هفته که در مسجد شیخ عباس الکبیر برگزار شد، با توجه به شرایط امنیتی عراق خواستار افزایش امنیت در حومه استان ناصریه شد.

وی افزود: همه اقشار و طوائف مختلف باید نقش تاثیرگذاری را در حمایت و کمک به نیروهای امنیتی ایفا کنند.

خطیب جمعه ناصریه تصریح کرد: مردم باید با مشاهده موارد مشکوک نیروهای امنیتی را مطلع ساخته و نسبت به رویدادهای اطراف خود بی تفاوت نباشند.

این روحانی عراقی با توجه به آغاز فصل گرما در این کشور خواستار تقویت منابع برقی شد و خاطرنشان کرد: با توجه به آغاز فصل گرما و مشکلات امنیتی و اقتصادی مسؤولان و مردم باید به مصرف بهینه برق توجه ویژه‎ای داشته و به فکر خود و آیندگانشان باشند.

خطیب جمعه بغداد خواستار پیروزی از ولی فقیه شد

حجت الاسلام شیخ عادل الساعدی، خطیب جمعه بغداد در خطبه‎های نماز جمعه این هفته که در مسجد جامع الرحمن برگزار شد، به بررسی آخرین رویدادهای این کشور پرداخت و گفت: از همه احزاب و جمعیت‎های اسلامی اعم از اهل تسنن و شیعه می خواهیم که به اصول خود پایبند باشند و از ولایت فقیه پیروی کنند.

وی افزود: شهید محمد باقر صدر و شهید محمد باقر حکیم امور سیاسی و احکام اسلامی را درهم آمیختند و دوران جدیدی را در تاریخ عراق ایجاد کردند.

خطیب جمعه بغداد خاطرنشان کرد: همه احزاب و جمعیت‎های سیاسی و مذهبی در زمان تاسیس با یک رویکرد واحد کار خود را آغاز کردند ولی بعد از گذشت زمان و دوری از دستورات و فرمایشات ولی فقیه با مشکلات گوناگون مواجه شدند.

وی اظهار داشت: ۹ آوریل سال ۲۰۰۳ میلادی مصادف با سالروز سرنگونی حکومت دیکتاتوری صدام است. در این روز معادلات منطقه بار دیگر درهم پیچیده شد و جهان سیاسی عراق پس از گذشت سالیان سال و قرار داشتن در دست یک حزب دیکتاتوری دنیای سیاسی جدید را آغاز کرد.