رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در دیدار با سرپرست معاون وزارت امور خارجه آمریکا، خواهان همکاری مشترک مسکو- واشنگتن در امر مبارزه با تروریسم در افغانستان شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از جمهور، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان امروز دوشنبه (۱۳ آذر) با «آلیس ویلز» سرپرست معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور جنوب و مرکز آسیا دیدار کرد.

در این دیدار، عبدالله با اشاره به سفر اخیرش به روسیه و شرکت در نشست سازمان همکاری شانگهای و  همچنین دیدار و ملاقات با سران کشورهای منطقه گفت که کشورهای عضو شانگهای به ویژه روسیه برای مبارزه با تروریسم در افغانستان و همکاری با ایالات متحده در این زمینه ابراز آمادگی کرده‌اند.

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان همچنین از  آمریکا و روسیه خواست که در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در افغانستان  به صورت مشترک همکاری کنند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که نیروهای امنیتی افغانستان با حمایت نیروهای خارجی از چند هفته گذشته بدین سو عملیات نابودسازی مراکز تولید مواد مخدر در ولایت «هلمند» این کشور را آغاز کرده اند.

این عملیات‌ها پس از آن آغاز شد که دفتر جرایم سازمان ملل متحد اعلام کرد که تولید مواد مخدر در افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی نسبت به سال گذشته ۸۷ درصد افزایش یافته است.

در همین حال دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) نیز به تازگی اعلام کرد که پیروزی بر طالبان و گروه های تروریستی بدون نابودسازی مواد مخدر در افغانستان ممکن نیست چرا که در آمد این گروه ها از طریق تولید و قاچاق مواد مخدر حاصل می شود.