محمد حمزه‌ زاده با بیان اینکه هنرمندان اگر اثری خلق می‌کنند، می‌خواهند به مخاطب برسد، گفت: هنر انقلابی یک هنر مخاطب‌ گرا است که زمینه‌های تحقق آن باید فراهم باشد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، محمد حمزه‌ زاده، قائم‌ مقام رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی صبح روز شنبه ۲۱ فروردین ماه در برنامه «روی خط خبر» شبکه خبر، درباره علت نام‌گذاری ۲۰ فروردین به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی گفت: ۲۳ سال پیش، روز تشییع پیکر شهید مرتضی آوینی در حوزه هنری، اتفاق غیر منتظره‌ای افتاد و آن این بود که رهبر معظم انقلاب، شخصا برای مراسم تشییع آمدند. ایشان با این حضور و انتخاب لقب «سید شهیدان اهل قلم» برای شهید آوینی، به چنین روز و چنین هنرمندی تأکید و الگویی برای جامعه هنری ارائه کردند. این روز، این شایستگی را داشت که به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی انتخاب شود و هنرمندان حوزه فکر و آرمان‌های انقلاب اسلامی، این روز را متعلق به خودشان می‌دانند. ما نیز برنامه‌های این روز را به یک هفته گسترش دادیم تا هنرمندان بتوانند از برنامه‌های آن بیشتر استفاده کنند.

حمزه‌زاده گفت: شهید آوینی یک تعریف متفاوت از هنر و هنرمند داشت. هنر انقلاب در حوزه تعریف یک هنر آینده‌گرا با چشم‌انداز دینی، حق‌طلب و هنری بیدارگر است. با این تلقی‌ها شهید آوینی تعریف نوتری از هنر عرضه کرد. در حوزه اجتماعی چنین هنری نمی‌تواند یک هنر نخبه‌گرا، گوشه‌گیر و برای مخاطب خاص باشد. جهت‌گیری شهید‌آوینی هم این بود که آثاری که خلق و پشتیبانی ‌می‌کرد و همچنین نقدهایی که در مجله سوره داشت، آثاری پر مخاطب و مردم‌گرا بود و بدنه جامعه مردم با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کرد و یک نوع هنر جریان‌ساز بود.

وی افزود: به مراتب این تفکر فراگیرتر از سال‌هایی شده است که شهید آوینی مشغول تبیین این نظریه بودند و علتش هم این است که نسل جدیدی از جوانان کشور چه به صورت تولید‌کننده آثار هنری و چه به صورت مخاطب طی این بیست و چند سال به صحنه آمدند. شاید نتوان هنرمندان امروز را با شهید آوینی مقایسه کرد ولی در شاخه‌های مختلف هنرمندان زیادی داریم که پیروان این فکر و نظریه هستند و می‌توان گفت که پرشمارند هنرمندانی که به این موضوع از منظر شهید آوینی نگاه می‌کنند و چشم‌اندازهایشان، چشم‌اندازی است که هنر انقلاب اسلامی ترسیم می‌کند.

قائم‌مقام رئیس حوزه هنری درباره نحوه تلاش حوزه هنری در راستای بازنشر هنر انقلاب اسلامی و تفکر هنری شهید آوینی گفت: رهبر معظم انقلاب توصیفی درباره حوزه هنری دارند که می‌گویند من به حوزه هنری به عنوان یک امید شیرین نگاه می‌کنم و در جای دیگر فرمودند حوزه هنری امید هنر انقلاب است. ما همین بیانات را به عنوان یک دستور برای حوزه انتخاب کردیم و تلاش کردیم حوزه هنری برای هنرمندانی که در این عرصه کار می‌کنند، واقعا نماد امید و حمایت از هنرمندان باشد. به طور طبیعی در حوزه آموزش و تولید تلاش کردیم این مدالی را که به سینه حوزه آویخته شده حفظ کنیم و تلاش کنیم میزان و محک و قطب‌نمای فعالیت‌های ما باشد.

وی در ادامه بیان کرد: اگر بخواهیم نمای بسته‌تری از ویژگی‌های هنر انقلاب داشته باشیم، باید به تعریف هنر برگردیم. شعار امسال هفته هنر انقلاب هنر متعهد به حقیقت است. هر فعالیت هنری که چشم‌انداز خود را بازنمای حقیقت بگذارد و به مسائل فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی نور حقیقت بتاباند، در دامنه حوزه انقلاب قرار می‌گیرد. هر پدیده‌ای در جامعه بشری، انسان را به کمال و یا زوال می‌برد اما هنر انقلاب بشر را به سوی کمال می‌برد. به طور طبیعی بازنمایی حقایق سبب می‌شود که از طریق آثار هنری، نور حقیقت به جامعه بتابد و اتفاقی بیفتد که رهبر معظم انقلاب بارها آن را تأکید کرده‌اند.

حمزه‌زاده در مورد چرایی انتخاب شعار امسال هفته انقلاب گفت: این عبارت وام گرفته از تعابیر حضرت آقاست که فرمودند هنر خوب یک هنر مرتبط با حقیقت است. در زمینه هنر، توصیفاتی که شده نشان داده که مراد از هنر و هنرمند چیست. هنر مرتبط به حقیقت، چشم‌اندازش هنر شفابخش است که وقتی مخاطب در برابر آن اثر قرار می‌گیرد حالش بهتر می‌شود.

حمزه‌زاده در پاسخ به این سوال که مجموعا در زمینه نشر هنر انقلاب اسلامی در کل کشور چقدر توانستید موفق باشید، گفت: فضا، فضای خوبی است. می‌توان گفت بعد از تجربه‌های مختلفی که در زمینه‌ تولید و فعالیت‌های هنری به دست آوردیم، اکنون به موقعیتی رسیدیم که متوجه شدیم در یک فعالیت هم‌افزا، سازمان‌ها و مراکزی ماموریت فعالیت در حوزه فرهنگ و هنر انقلاب دارند، باید با هم هماهنگ‌تر باشند. هنرمندان نیز آدرس‌های دقیق‌تری از سازمان‌ها پیدا کرده‌اند که کجا مراجعه کنند که برای آن ها مناسب‌تر باشد.

وی با اشاره سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع زائرین حرم امام رضا(ع) در نوروز امسال در خصوص گرامیداشت فعالیت‌های شهید آوینی و مرحوم سلحشور، در رابطه با جایگاه کنونی هنر انقلاب اسلامی گفت: نسبت‌ به سال‌های گذشته در بخش‌های مختلف اخبار جالبی وجود دارد. مثلا یکی از چند پرفروش اصلی فیلم‌های کشور در سال ۹۴ انیمیشن شاهزاده روم بود که کار چند جوان انقلابی و حزب‌اللهی است که بدون پشتوانه‌های جدی ساخته شده و با هزینه‌های بسیار پایین ارائه شد. در زمینه شعر انقلاب اسلامی پرمخاطب‌ترین کتاب‌ها، مربوط به شاعرانی جوانی می‌شود که سال‌های تولدشان به بعد از انقلاب می‌خورد. این‌ها جوانانی هستند که امیدهای آینده ما هستند.

معاون سینمایی حوزه هنری ادامه داد: حوزه هنری و سازمان‌های مشابه آن عمدتا وظیفه پشتیبانی از هنرمندان و آثار هنری را دارند. هنر در حوزه محصولات هنری یک بخش هنری دارد و یک بخش تجارت. وقتی اثری خلق می‌کنید مایلید به دست مخاطبان برسد و یک مسیری را طی می‌کند. چند سازمان می‌توانند به سازمان‌های تولیدکننده کمک کنند که ترویج مناسبی داشته باشد. یکی سازمان صدا و سیما است که برای اولین بار تبلیغات کتاب را با مبالغ پایین شروع کرد. هنرمندان اگر اثری خلق می‌کنند، می‌خواهند به مخاطب برسد. هنر انقلابی یک هنر مخاطب‌گرا است که زمینه‌های آن باید فراهم باشد. در حوزه سرمایه و بازگشت سرمایه، ویترین و کتاب و … باید به این زمینه پرداخته شود و سازمان‌ها باید در این زمینه پشتیبانی کنند. در حوزه تولید هم آنچه که تولید می‌شود باید منطبق با فکر انقلاب باشد باشد. در حوزه پرورش نیروی انسانی متفکرین و صاحب‌نظران باید به نحو مناسب و نگاه دقیق‌تری به مخاطب داشته باشند.

وی درخصوص مشکلاتی که در این راه وجود دارد، گفت: قبلا ناهماهنگی و نشناختن دقیق مسائل و همچنین تشخیص‌های متفاوت و تدابیر مختلف سازمان‌ها، سبب می‌شد که فعالیت یکدیگر را خنثی کنند. اکنون به سمتی می‌رویم که راه درستی در تولید و ترویج محصولات فرهگی و هنری داشته باشیم. مسئولین به این نتیجه رسیده اند که کمی هماهنگ‌تر عمل کنند. حوزه فرهنگ و هنر در همه بخش‌ها بودجه بسیار کمی دارند و جوانان با دست خالی کار می‌کنند امیدوارم در صحنه عمل شاهد نتایج بهتری باشیم.

حمزه‌زاده درخصوص برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی گفت: اول با این خبر شروع کنم که امروز در همه سینماهای حوزه هنری کشور فیلم‌ها به صورت نیم بها نمایش داده می‌شود که آدرس این سینماها در پایگاه خبری حوزه هنری مشخص است. همچنین امروز ساعت ۱۰ میثاق با آرمان‌های امام راحل را خواهیم داشت. دیروز نیز این افتخار را داشتم که در خدمت خانواده شهدا باشم، از جمله شهیدان مهدی باغبانی، روح الله قربانی و احمد زارعی که توفیقی حاصل شد در روز جمعه دیداری شود و تندیس ویژه هفته هنر انقلاب اسلامی را تقدیم خانواده ایشان کنیم. در شهرستان هم حوزه هنری بیجار این هفته افتتاح می‌شود. سینما فلسطین اصفهان نیز در این هفته افتتاح می‌شود. همچنین چند رونمایی مجموع کتاب و عکس را در شهرستان داریم. بازدید گنجینه هنرهای تجسمی نیز این هفته برای عموم آزاد است. امروز در ساعت ۱۷:۳۰ آسمان هنر افتتاحیه رسمی در آنجا تجلیل می‌شود. همچنین هر شب در شبکه دو از ساعت ۹ تا ۹:۳۰ برنامه زنده داریم که عناوین اخبار این فعالیت‌ها را پوشش می‌دهند. برنامه جشن هنر انقلاب اسلامی نیز به معرفی چهره‌های سال ۹۴ هنر انقلاب می‌پردازد. امسال حوزه هنری نقش هماهنگ کنندگی بین سازمان‌های مختلف را داشته است. سازمان صدا سیما نقش محوری دارد. سازمان فرهنگ و هنری شهرداری تهران و سازمان فرهنگی هنری اوج، و بقیه سازمان‌ها نیز فعال بوده‌اند. این کار یک کار جمعی و بین سازمانی است که همکاری همه را می‌طلبد.