قم ـ رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) گفت: سخنان پیامبر اکرم(ص) باید در منشورات اخلاقی دنیا مورد توجه قرار گیرد تا بی جهت و از روی غرض علیه ایشان موضع گیری نشود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله محمد جواد فاضل در ابتدای درس خارج اصول که در مدرسه مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی برگزار شد، ضمن تبریک ایام ولادت پیامبر عظیم الشأن اسلام گفت: برای معرفی شخصیت پیامبر(ص) تلاش‌هایی انجام شده است؛ اما به نحو مقبول، صورت نپذیرفته و باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

وی عنوان کرد: تعابیر «اشرف مخلوقات» یا «عقل اول عالم» که خداوند متعال برای نبی مکرم اسلام(ص) استفاده نموده، نشان دهنده آن است که ایشان چه شخصیت بزرگی بوده و هیچ موجود و نبی مرسلی همانند رسول اعظم(ص) در پیشگاه حضرت حق منزلت ندارد؛ بنابراین حوزویان باید شخصیت ایشان را بررسی کرده و دانش نامه‌ها و دائر المعارفی درباره این شخصیت بزرگ، تدوین شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: دنیای امروز از پیامبر(ص) اطلاعاتی ندارد و گاهی افراد مغرض جنگ‌های صدر اسلام را مطرح نموده و به آن اشکال می‌کنند؛ در حالی که این جنگ‌ها از افتخارات اسلام بوده و هرکدام دارای پیامی است.

وی ادامه داد: اما متأسفانه افرادی دور هم جمع شده و منشوراتی را درباره جنگ می‌نویسند؛ در حالی که قویترین مباحث درباره مردان، زنان و حتی اسرای جنگ در کلام نبی مکرم اسلام(ص) وجود دارد.

آیت الله فاضل لنکرانی ابراز داشت: از دستورات نبی مکرم اسلام(ص) در جنگ‌ها آن بوده که در غذای دشمنان سم ریخته نشود و یا از راه‌های غیرمتعارف استفاده نمی‌کردند؛ اما مغرضین این اشکالات را بیان می‌کنند که چرا این همه جنگ در زمان ایشان انجام شده و رسول الله(ص) در آن حضور داشتند.

وی تصریح کرد: نبی مکرم اسلام ۱۳ سال در مکه حضور داشته و کفار بدترین اذیت‌ها را نسبت به مسلمانان روا داشتند و هرچه از رسول الله(ص) درخواست مقابله داشتند، ایشان اجازه نمی‌دادند و تنها در دو سال آخر حضور پیامبر(ص) در مکه، آیه نازل شد که برخورد کنید؛ به هر حال سخنان پیامبر(ص) باید در منشورات اخلاقی دنیا مورد توجه قرار گیرد تا بی جهت و از روی غرض، علیه ایشان موضع گیری نشود.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) عنوان کرد: یکی از شئونات پیامبر(ص) که احدی مانند ایشان نبوده است، مقام محمود است که فقط مختص به ایشان می‌باشد؛ به این معنا که هیچ شخصی در مرتبه شفیع شدن نبوده و تمام افراد در این مقام وابسته به رسول اعظم(ص) هستند.

وی اظهار داشت: از نکاتی که باید مورد توجه تمام اهل علم قرار بگیرد، مسئله زهد و ساده زیستی پیامبر اکرم(ص) می‌باشد؛ امام علی(ع) می‌فرماید: «پیامبر(ص) مانند دیگران روی زمین غذا می‌خورند و به منزله عبد بودند؛ این‌ها در مورد کسی است که در پیشگاه خدا دارای مقام و جایگاه خاصی است».

آیت الله فاضل لنکرانی ابراز داشت: امیرمؤمنان علی(ع) می‌فرماید: «یکی از زنان پیامبر(ص) پرده‌ای را آویزان کرده بود که منقش به نقوش دنیا بود؛ وقتی حضرت آن را دیدند، فرمودند: آن را بردارید که انسان را به یاد دنیا می‌اندازد».

وی افزود: امام راحل نیز از جمله شخصیت‌های بزرگ دنیای اسلام است که بسیار ساده زیست و اهل زهد بوده‌اند؛ همچنین مرحوم والد ما نیز همینطور زندگی می‌کردند؛ ایشان باعث زندگی دار شدن بسیاری از افراد شدند؛ اما خود زندگی نداشتند؛ هیچ وقت خانه و زمینی برای خود تهیه نکرد؛ تنها چیزی که بعد از فوت ایشان باقی ماند، چند دست لباس و کتاب بود.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: خانه‌های زیادی به نام ایشان بود؛ اما برای او نبود و این مسئله در شرایطی است که در دوران مرجعیت، قریب به یک و نیم میلیارد تومان شهریه می‌دادند که نشان از تأسی علمای ربانی به سیره پیامبر(ص) است.

وی در توصیه به مسئولان گفت: در روایتی حضرت علی(ع) فرمود: «بر امرا و پیشوایان لازم است با ضعیف‌ترین افراد جامعه همسان و قرین باشند تا با اینگونه زندگی کردن، تنها به فکر خدمت باشند و به فکر جمع کردن اموال و وابستگی به پست وصندلی نباشند تا اگر صندلی و پست را از او گرفته‌اند غصه دار نشود».

از مظلومیت‌های روحانیت، تبلیغات مغرضانه علیه آنان است

آیت الله فاضل لنکرانی اظهار داشت: زمانی که والد ما مسئولیت مرجعیت را عهده دار شدند، با وجود عبای گران قیمت که برای ایشان می‌آوردند و در اختیار داشتند، از آن استفاده نکرده و اعتقاد داشتند که وضع معیشتی طلاب نامناسب است و من نباید به نحوی رفتار کنم که سبب ناراحتی دیگران شود.

وی تصریح کرد: یکی از مظلومیت‌های روحانیت، تبلیغاتی است که علیه روحانیت است؛ برخی شایعه می‌کنند که طلاب در راحتی زندگی کرده و راحتی آنچنانی دارند؛ اما همگان بدانند ۸۰ درصد طلاب شغل نداشته و زیرخط فقر زندگی می‌کنند؛ در حالی که تبلیغات چیز دیگری است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) بیان داشت: امروز اساتیدی در حوزه هستند که با نماز استیجاری زندگی کرده و خانواده آنان خبر ندارند؛ آن دسته از روحانیونی که به دلیل مسئولیت، زندگی آنان از حالت طبیعی خارج شده است نیز باید برگشته و مانند سایر طلبه‌ها زندگی کنند.

وی اظهار داشت: لازم است سیره پیامبر(ص) از لحاظ زهد به معنای اینکه زندگی خود را با متوسط مردم تنظیم کند، بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

آیت الله فاضل لنکرانی در پایان گفت: باید مراقب باشیم در زندگی تعلقی به مسائل دنیوی در موضوعات مختلف پیدا نکنیم؛ اگر منصبی مانند کرسی تدریس و امام جماعتی از ما گرفته شد، غصه دار نشویم؛ بزرگان دین این گونه بوده‌اند.