روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی ضمن پرداختن به بررسی توافقنامه امضا شده بین السیسی و ملک سلمان برای ترسیم مرزها نوشت که رئیس جمهور مصر در این توافقنامه حاکمیت این کشور را نادیده گرفت.

به گزارش پرس شیعه؛ روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی به بررسی توافقنامه ای که میان نظام سعودی و مصر برای تعیین مرزها امضا شده، پرداخت و نوشت که رئیس جمهور مصر در این توافقنامه حاکمیت این کشور را به نفع نظام آل سعود نادیده گرفت. این توافق نامه میان اسماعیل شریف نخست وزیر مصر و محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان روز گذشته امضا شد.

روزنامه الاخبار در گزارش خود آورده است: درپی امضای توافقنامه ترسیم مرزها بین مصر و عربستان سؤالات زیادی ذهن مصری ها را به خود مشغول کرده است: بسیاری معتقدند که این توافقنامه از جزایر صنافیر و تیران که از دهه پنجاه قرن گذشته تحت حاکمیت مصر بوده و نقطه عبور و کنترل راهبردی به شمار می رود، به خاطر ریاض چشم پوشی کرده است.

روزنامه الاخبار افزود: مفاد این توافقنامه مبهم توصیف شده و تاکنون جزئیات آن اعلام نشده است و اطلاعات نهایی درباره جزئیات این توافقنامه که در نشست های شورای هماهنگی مصر و عربستان در طول شش ماه اخیر به طور سری به آن دست یافته شد، وجود ندارد. منابع سعودی و مصری گفته اند که این توافق نامه منابع نفتی و گازی در دریای سرخ به استثنای مناطق نزدیک به حلایب و شلاتین برای پرهیز از هرگونه اعتراض دولت سودان را شامل می شود. زیرا رئیس جمهور سودان تاکید کرده که شهر حلایب تحت حاکمیت این کشور قرار دارد.

به نظر می رسد که این توافق نامه در پی سفر رئیس هیأت گردشگری سعودی به مصر که آخرین بار آن نیز ماه گذشته صورت گرفت، امضا شده است. پیش از صدور فرمان اجرای آن توسط رئیس جمهور مصر، این توافق نامه باید در پارلمان مصر تصویب شود. این درحالی است که برخی منابع مصری در گفت و گو با روزنامه الاخبار مصر گفتند: این توافقنامه شامل دو جزیره تیران و صنافیر است که از دهه پنجاه قرن گذشته تحت حاکمیت مصر می باشند.

این جزایر در منطقه “ج” قرار دارند که جزء اماکن طبیعی مورد استقبال گردشگران در جنوب صحرای سینای مصر به شمار می روند و سفرهای دریایی منظم به سمت این جزایر صورت می گیرد. همچنین در اوج فصل گردشگری درشرم الشیخ با استقبال زیادی روبرو است. اما اهمیت راهبردی جزایر یاد شده به دلیل قرار گرفتن آن در ورودی و خروجی خلیج عقبه است و می توان با بستن آنها تردد دریایی در بند ایلات در فلسطین اشغالی را متوقف کرد.

به نظر می رسد که این توافقنامه با وجود انتقادات وارد شده به نظام عبدالفتاح السیسی از زمان درز اطلاعاتی درباره آن، در پارلمان طرفدار دولت در مصر تصویب شود. در همین راستا احمد النجار رئیس هیئت مدیره موسسه دولتی الاهرام مصر در سخنان کوتاهی گفت: این جزایر به طور کامل متعلق به مصر است و سربازان مصری جان خود را برای آن در جنگ نثار کرده اند.

افکارعمومی مصر خواهان انتشار جزئیات این توافق نامه هستند؛ این در حالی است که نخست وزیر دولت اصرار دارد که این توافقنامه تا ارسال آن به پارلمان به صورت محرمانه باقی بماند.

اما امضای این توافق نامه در مجلس نمایندگان که عربستان سعودی از ۱۱ سال پیش به دنبال آن بوده است، به آسانی صورت نخواهد گرفت. قرار است ملک سلمان پادشاه عربستان صبح یکشنبه در پارلمان مصر سخنرانی کند. این نخستین بار است که یکی از پادشاهان سعودی قصد چنین کاری را دارد. پارلمان مصر به طور معمول تصمیم های السیسی را تصویب می کند اما به نظر می رسد که این طرح با جنجال بسیاری مواجه شود.

سکوت مصر در برابر اظهارات رسانه های عربستانی در خصوص ۲ جزیره نشان می دهد که عربستان در این مسیر است که بر این ۲ جزیره حاکمیت یابد. به ویژه اینکه این گونه اطلاعات که از جمله اطلاعات امنیتی داخلی مصر محسوب می شود، معمولا به صورت فوری از سوی مقامات تکذیب می گردد ولی این اقدام تاکنون صورت نگرفته است.

همچنین به گزارش شبکه روسیا الیوم، مصر و عربستان در سایه حمایت ریاض از دولت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر،۱۷ توافق نامه و یادداشت تفاهم در زمینه های برق، مسکن، انرژی هسته ای، کشاورزی، بازرگانی و صنایع امضا کردند.

بر اساس این گزارش ۸ مورد از این توافق نامه ها در زمینه تعیین مرزهای دریایی، طرح های اسکان در صحرای سیناء، انرژی هسته ای و پرهیز از مالیات بر ارزش افزوده است. همچنین ۶ مورد یادداشت تفاهم نیز در بخش های برق، تجارت و صنعت به همراه ۳ برنامه همکاری بین طرفین امضا شد.

در همین راستا «سحر نصر» وزیر همکاری های بین المللی مصر طی سخنانی اظهار داشت: ۴ توافق نامه با طرف سعودی به ارزش حدودی ۵۹۰ میلیون دلار برای احداث دانشگاه ملک سلمان و ۹ مرکز مسکونی در صحرای سیناء، نیروگاه برق در غرب قاهره و به روزرسانی بیمارستان القصر العینی امضا گردید.

همچنین قرار است یک پل زمینی در دریای سرخ ساخته شود و ۲ کشور را به هم متصل کند و یک گذرگاه بین المللی برای طرح های طرفین باشد.

لازم به ذکر است پادشاه عربستان روز پنج شنبه (۱۹ فروردین) طی سفری پنج روزه وارد قاهره شد.