مشهد- مدیر اجرایی سابق حوزه علمیه خراسان گفت: تمامی نقاط قوت و روشن عملکرد حوزه علمیه خراسان مدیون مدیریت عالمانه و مجاهدت های آیت الله واعظ طبسی است.

به گزارش پرس شیعه؛ حجت الاسلام اکبر فرجام روز شنبه در مراسم معارفه اعضای شورای عالی حوزه علمیه خراسان در محل تالار اماکن متبرکه اظهار کرد: بسیاری از نقاط قوت و عملکرد حوزه علمیه خراسان را باید مدیون مجاهدت های عالمانه و مجاهدت های آیت الله واعظ طبسی دانست زیرا ایشان حرکتی عظیم را در این حوزه آغاز کردند.

وی ابراز رضایت مقام معظم رهبری را در حکم انتصاب اعضای جدید شورای عالی حوزه علمیه مایه مباهات و افتخار دانست و افزود: توفیقات حاصله مرهون توجه به چهار اصل مورد توجه در حوزه بوده است.

حجت الاسلام فرجام نخستین اصل را توجه به رهنمود های مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: همگرایی و هم افزایی دومین اصلی است که در حوزه علمیه همواره مورد توجه بوده است.

وی بهره مندی از نظرات تمامی فضلا و علما را یکی دیگر از اصول مورد توجه در حوزه عنوان کرد و ادامه داد: چهارمین اصل و محور رشد و توفیقات حاصله که همواره مورد تاکید بوده است حفظ و ارتقای پیشینه و جایگاه حوزه علمیه خراسان در مجامع مختلف بوده است.

وی با تشریح اقدامات انجام شده در حوزه عمرانی، پژوهشی و آموزشی یادآور شد: در طول ۲۰ سال گذشته تعداد ۱۴ مدرسه جدید احداث و تعداد ۲۰ مدرسه نیز مورد بازسازی قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین در این راستا نسبت به احداث یک هزار واحد مسکونی برای استفاده طلاب اقدام و در حال حاضر احداث ۵۰۰ واحد مسکونی با پیشرفت ۴۲ درصدی نیز در دست اقدام است.

وی همچنین با بیان اینکه در بخش آموزش سعی شده است تا نظام آموزشی مدون و مشخصی در بین حوزه های علمیه برقرار شود ادامه داد: ا جرای نظام ارزشیابی جدید در سطح چهار، راه اندازی ۱۸ رشته تخصصی فعال و دو مدرسه تخصصی تراز اول نواب و سلیمانیه، پرورش اساتید برجسته حوزه علمیه، نگاه ویژه به دروس قرآنی و ایجاد ۵ رشته تخصصی تفسیر در مقطع درس خارج از جمله اقدامات انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه آثار پژوهشی با رشد ۸ برابری همراه شده است ادامه داد: راه اندازی کارگاه تقریرنویسی، ایجاد کارگاه های پژوهشی و زمینه سازی برای ارائه پایان نامه های فاخر از جمله اقدامات به سرانجام رسیده است.