وزیر انرژی آمریکا می‌گوید: «فکر می‌کنم هرکس به این توافق (برجام) نگاه کند متوجه می‌شود بسیار قوی‌ تر از آن چیزی است که پیش‌بینی می‌شد. این توافق شامل جنبه‌ های جدیدی است که در هیچ توافق دیگری وجود ندارد».

به گزارش پرس شیعه؛ ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری بلومبرگ در پاسخ به سؤالی درباره تلاش‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای عدم دستیابی ایران و گروه ۱+۵ به توافق هسته‌ای گفت:‌ «نخست‌وزیر نگرانی‌های خود را تشریح کرد و برخی از این نگرانی‌ها مسائلی هستند که ما آنها را می‌فهمیم، اما توافق هسته‌ای با ایران منحصراً بر تهدید موجودیتی یک سلاح هسته‌ای متمرکز بود».

وی در بخش دیگری گفت: «فکر می‌کنم هر کس به این توافق نگاه کند متوجه می‌شود بسیار قوی‌تر از آن چیزی است که پیش‌بینی می‌شد. این توافق شامل جنبه‌های جدیدی است که در هیچ توافق دیگری وجود ندارد».

وزیر انرژی آمریکا در ادامه افزود: «اما با این حال نگرانی‌های نخست‌وزیر، اوباما و همه ما وجود دارد مبنی بر اینکه ایران دارای رفتارهای دیگری به‌مانند حمایت از حزب‌الله، پرتاب موشک‌های بالستیک، فعالیت در یمن و سوریه و همچنین مسائل حقوق بشری است، ما مسائل بسیاری داریم».

مونیز می‌گوید مذاکرات تنها بر موضوع برنامه هسته‌ای متمرکز بود اما این امر باعث نمی‌شود موضع‌ آمریکا در مسائل دیگر تلطیف شود: « [فلسفه ما این است که] تلاش‌های‌مان را دو برابر می‌کنیم، و در همکاری‌های امنیتی شراکت‌مان را با اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج [فارس] تقویت کنیم».

وی ادامه داد:‌ «همه ما شامل نخست وزیر امیدواریم که در طول زمان دیگر رفتارهای ایران که نگرانی‌های بسیاری درباره آنها داریم،‌ تغییر خواهد کرد. اما این چیزی نبود که توافق [هسته‌ای] بر اساس آن شکل گرفت. این توافق درباره عقب راندن برنامه هسته‌ای و اعمال تمهیدات بی‌نهایت قوی راستی‌آزمایی، اساسا برای همیشه، بود».

وی در پاسخ به سؤالی درباره تهدیدهای دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه، مبنی بر اینکه در صورت دستیابی به کرسی ریاست‌جمهور توافق هسته‌ای را پاره خواهد کرد، گفت: «رئیس‌جمهور بعدی آمریکا دقیقاً یک سال پس از اجرای توافق کار خود را آغاز خواهد کرد. برای من بسیار سخت است که باور کنم آمریکا یک سال اجرای موفق [توافق] را مشاهده کرده و سپس از آن کنار رود. با علم به اینکه نخست، نتایج رفع تحریم‌ها پیشتر شامل حال ایران شده و همچنین با علم به اینکه بی‌نهایت نامحتمل است که گروه ۱+۵ و دیگر شرکای ما که منتقد رژیم تحریم‌های جامع بودند، در صورتی که رئیس‌جمهور بعدی بگوید من این توافق را نمی‌خواهم، از رفتار ما تبعیت کنند».