نسخه دوم نرم افزار دو زبانه جغرافیای جهان اسلام با ارائه ۸۲۶ جلد کتاب با موضوع جغرافیای جهان اسلام به همت گروه تاریخ و سیره معاونت پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی عرضه شد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از حوزه، مدیر اجرایی پروژه تولید نسخه دوم نرم افزار دو زبانه جغرافیای جهان اسلام در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» با اعلام این خبر گفت: این لوح فشرده به دو زبان فارسی و عربی و حاوی متن ۴۱۴ عنوان کتاب در ۸۲۶ جلد به زبان فارسی و عربی در قالب ۱۳ موضوع از تولیدات گذشته مرکز نور می باشد که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار محققان و پژوهشگران قرار می دهد.

حجت الاسلام سید احمد الحسینی افزود: تاریخ عمومی، جغرافیای شهرها،‌ جغرافیای عمو می،‌ جغرافیای ایران،‌ جغرافیای تاریخی، جغرافیای قصص قرآن،‌ جغرافیای کشورها و همچنین سفرنامه، شرح حال،‌ مزارات،‌ مسالک،‌ معجم جغرافیایی و منابع جغرافیایی از جمله موضوعات این نرم افزار می باشد.

این محقق و پژوهشگر حوزوی ادامه داد: ارائه سربرگ،‌ با قابلیت دسترسی به اسامی بیش از ۳۱ هزار و ۸۰۰ مکان در قسمت جستجو در متن،‌ و افزون بر سه هزار و ۵۰۰ مکان در قمست جستجو در نقشه با امکان ارجاع و توضیحات از دیگر محتویات این لوح گرانسنگ است.

وی اضافه کرد: ارائه بیش از ۳۰۰ تصویر از اماکن مهم تاریخی و جغرافیایی در بخش نگارخانه،‌ جستجو در بیش از ۳۳۴ هزار عنوان باب و سرفصل به وسیله فهرست گزینشی، ‌امکان ارتباط کتب عربی با ترجمه آنها،‌ همچنین دسترسی به آیات موجود در کتب برنامه به همراه امکان جستجو از محتویات و قابلیت های لوح فشرده جغرافیای جهان اسلام ۲ است.

حجت الاسلام الحسینی با بیان این که اسلام شناسان،‌ پژوهشگران حوزه جغرافیا و تاریخ مخاطب این اثر هستند، ابراز داشت: کاربران می توانند با مراجعه به این لوح فشرده از قابلیت استفاده از متن کامل ۱۰ دوره لغت نامه عربی و فارسی،‌ در ۶۲ جلد با قابلیت جستجو همچنین ساده سازی محیط جستجو و ارائه همزمان جستجوی ترکیبی،و غیره بهره مند شوند.

علاقه مندان می توانند برای تهیه این لوح فشرده علاوه بر فروشگاه دائمی مرکز نور واقع در قم، بلوار جمهوری اسلامی، به فروشگاه اینترنتی www.noorshop.ir مراجعه کنند.