رئیس جمهور عراق تاکید کرد عراقی‌ها در مقابل چالش حفظ ادامه روند سیاسی هستند و چاره‌ ای جز تفاهم با یکدیگر ندارند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از رسانه‌های عراق، فواد معصوم رئیس جمهوری عراق امروز در سخنانی به مناسبت روز شهید عراق که در دفتر سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق بیان شد، اظهار داشت ما در مقابل چالش حفظ ادامه روند سیاسی قرار داریم و در این زمینه مسئول هستیم.

معصوم بر ضرورت تفاهم سیاسی همه گروه‌های سیاسی برای حل مشکلات عراق تاکید کرد و با گرامیداشتن‌ یاد و خاطره شهید آیت الله محمد باقر حکیم و همچنین مرحوم سید عبدالعزیز حکیم رهبران سابق مجلس اعلا تاکید کرد روح شهید و سیره وی و فاجعه فقدان وی، ما را وادار می‌کند با عبرت گرفتن از گذشته در راستای وحدت گام برداریم که به نفع ملت و کشور ما و عامل تقویت آزادی‌ای است که به خاطر آن قربانی داده‌ایم.

بر اساس گزارش الفرات، وی افزود در این شرایط، مسئولیت ایجاب می‌کند که به چالش‌های خطرناکی اشاره کنم که البته ما از بسیاری از آنها عبور کرده‌ایم و باید با چالش‌های باقی مانده بر اساس مسئولیت‌پذیری مقابله کنیم، ما همچنان باید به فعالیت نظامی و امنیتی و پاکسازی شهرها و تمام کشورمان از بلای تروریسم و خشونت ادامه دهیم.

وی گفت رسیدن به لحظه ثبات امنیتی به ما برای فراهم کردن شرایط مناسب برای پیشرفت در زمینه‌های دیگر به ویژه در زمینه اصلاح و تقویت مسیر سیاسی،‌اقتصادی و آشتی ملی واقعی کمک می‌کند.

معصوم اظهار داشت این درست است که ما به تلاش جدی‌تر برادران و دوستانمان در نظام منطقه‌ای و بین المللی برای محاصره و ریشه‌کنی کانون‌های تروریسم و همچنین حمایت مالی و لجستیکی آنها نیاز داریم، ولی آنچه صحیح‌تر است، این مسئله است که همگی برای تقویت پیروزی‌های نیروهایمان و تفاهم سیاسی میان یکدیگر و نیز توسعه اصلاح همگام با تحکیم ارزش‌های آشتی متحد شویم.

رئیس جمهوری عراق تاکید کرد پشت سر گذاشتن شرایط موجود مستلزم فداکاری و ایثار و همچنین درک عمیق‌تر مسئولیت‌هایمان در قبال ملتی است که صبور بوده است، ما باید تلاش‌های بیشتری برای تحکیم روند سیاسی و ادامه آن و نیز تقویت دموکراسی انجام دهیم،‌ما در برابر چالش حفظ ادامه روند سیاسی هستیم که مسئولیتی بر گردن ما از سوی ملت است.