منابع وابسته به نیروهای مردمی عراق از عملیاتی برق آسا برای تشدید محاصره داعشی ها در جنوب کرکوک خبر دادند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه سومریه نیوز، لشگر العباس وابسته به الحشد الشعبی عراق با صدور بیانیه ای از آغاز عملیات برق آسای دوم به منظور محاصره روستای البشیر در جنوب کرکوک خبر داد.

بر اساس این گزارش «میثم الزیدی» فرمانده این لشگر در همین رابطه تصریح کرد: این عملیات به منظور آزادسازی این روستا از لوث تروریست های تکفیری داعش صورت می گیرد.

وی در همین راستا افزود: علاوه بر لشکر العباس، لشگر امام علی و حضرت علی اکبر به همراه نیروهای ترکمان سپاه ۱۶ در کنار گردان های سید الشهداء در این عملیات مشارکت دارند.

الزبدی در ادامه گفت: هدف از این عملیات آزادسازی البشیر و مناطق اطراف آن است و به زودی این منطقه را آزادشده اعلام می کنیم و منطقه «تازه» ایمن خواهد شد.

پیش از این نیز علی الحسینی سخنگوی نیروهای مردمی عراق در محور شمالی از پیشروی های نیروهای امنیتی و مردمی در قصبه البشیر از توابع ناحیه تازه در جنوب کرکوک ضد داعش خبر داد. وی همچنین اعلام کرد که نیروهای مردمی عراق خطوط کمک رسانی به تروریست های داعش در الریاض و الرشاد واقع در جنوب غرب کرکوک را قطع کردند.

از سوی دیگر رشاد الکلالی مسئول کُردهای مخمور نیز در سخنانی از فرار ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر از اهالی ۲ روستای خنیسات و الخالدیه در غرب مخمور که در اختیار داعش است، خبر داد. این افراد که اکثر آنها را زنان و کودکان تشکیل می دهند به مناطق تحت تسلط نیروهای پیشمرگه پناه بردند تا زندگی خود را نجات دهند.

گفتنی است طی روزهای گذشته ۱۴۰۰ نفر از اهالی مناطق واقع در شمال غرب مخمور پس از آزادسازی این مناطق از دست داعش توسط نیروهای عراقی، اقدام به مهاجرت کرده اند که با استقبال طرف های مرتبط و ارائه کمک ها از سوی آن ها مواجه شدند.

همچنین منابع امنیتی اعلام کردند که یک بمب در دفتر گمرک و حمل و نقل دریایی در منطقه الجزائر واقع در مرکز استان بصره منفجر شد که به دلیل بسته بودن دفتر خسارت جانی در بر نداشت.

به علاوه یک بمب در شمال شرق بعقوبه واقع در استان دیالی منفجر شد که در پی آن ۱ نفر کشته و ۳ تَن دیگر نیز زخمی شدند که همگی عضو یک خانواده بودند.

از سوی دیگر نیروهای امنیتی عراق ۴۲ عضو گروه تروریستی داعش را در جریان عملیات های امنیتی در مناطق مختلفی از غرب و شمال بغداد پایتخت عراق کشتند و همچنین ۵۲ بمب کارگذاشته شده در این مناطق را خنثی کنند.

یک منبع عراقی اعلام کرد که در یک عملیات امنیتی در شرق فلوجه واقع در استان الانبار یک سرکرده داعش در منطقه الکرمه به همراه ۷ نفر از معاونانش به هلاکت رسیدند.