وزیر نفت در خصوص تحریم عربستان علیه ایران گفت: عربستان در جایگاهی نیست که بتواند نفتکش‌های خریدار نفت ایران را تحریم کند و در واقع این قدرت را ندارد.

به گزارش پرس شیعه؛ بیژن نامدار زنگنه عصر امروز در حاشیه نشست هیئت اقتصادی ایران و هند که در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عربستان ممکن است تمایل به انجام این کار را داشته باشد اما عملا نمی‌تواند نفتکش‌های نفت ایران را تحریم کند.

وی افزود: از این پس هند به جای مبادله کالایی یا روپیه مبادلات برای فروش نفت ایران از یورو استفاده می‌کند.

وزیر نفت ادامه داد: با مقامات هندی یادداشت تفاهمی امضا کردیم که در آن از آمادگی طرف‌های هندی برای خرید بیشتر نفت از ایران و توسعه میادین گازی در فرزادB به شرط اینکه در سال میلادی جاری تفاهم حاصل شود تاکید شد.

نامدار زنگنه با اشاره به اینکه طرف هندی علاقه خود برای سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی ایران اعلام کرد گفت: برای تامین خوراک مورد نیاز هندی‌ها در پتروشیمی که همان گاز طبیعی است و برای تامین خوراک کود اوره و متانو و صنایع انرژی‌بخش اعلام آمادگی کردیم.

وی یادآور شد: هندی‌ها می‌توانند به صورت مستقل یا با مشارکت با شرکتهای ایرانی کار کنند.

وی تاکید کرد:‌ شرکتهای هندی برای ساخت تجهیزات نفت در ایران می‌توانند شرخت خود را ثبت کنند و از نیروهای متخصص ایرانی بهره گیرند.

*هند بدهی‌های خود به ایران را پرداخت می‌کند

زنگنه در باره بدهی‌های هند به ایران نیز گفت: وزیر نفت هند با رئیس بانک مرکزی ایران گفت‌‌وگو و اعلام کرده است که یک کانال برای تسویه بدهی‌های ایران باز شده و دو کانال دیگر نیز به زودی باز می‌شود تا ۶ میلیارد دلار طلب ایران که متعلق به بانک مرکزی ایران است پرداخت کند.

وی با بیان اینکه ایران علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در هند در بخش پالایشگاهی است گفت: در درازمدت می‌توانیم در این کشور سرمایه‌گذاری کنیم اما در حال حاضر با توجه به مشکلات نقدینگی وجود ندارد و ما بیشتر کشوری سرمایه‌پذیر هستیم.

نامدار زنگنه در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه هند اقتصادی رو به رشد دارد گفت: ایران با داشتن بیشترین ذخایر گاز در دنیا و تنها کشور دارای گاز مازاد می‌تواند مصرف هندی‌ها را تامین کند.