سفیر آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه ای به اظهارنظر درباره تصمیم اخیر ترامپ درباره قدس و موضوع کره شمالی پرداخت.

به گزارش پرس شیعه، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل دقایقی پیش در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» به اظهارنظر درباره برخی موضوعات پرداخت.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در پاسخ به سئوالی درباره موضع اتحادیه عرب پیرامون منزوی شدن آمریکا در فرایند سازش پس از بیانیه هفته گذشته ترامپ گفت: بیانیه ترامپ اذعان کرد که پایتخت اسرائیل شهر اورشلیم (بیت المقدس) است و سفارت ما نیز قرار است به این شهر منتقل شود. در اورشلیم دفاتر کنست، نخست وزیری و حتی دادگاه عالی وجود دارد. پس چرا ما نباید در این شهر سفارتخانه داشته باشیم!

وی در ادامه اقدامات ترامپ را اینگونه توجیه کرد: در ۲۲ سال اخیر رؤسای جمهور خواستار انتقال سفارت به این شهر بوده اند؛ اما هیچیک جرأت این کار را نداشتند.رئیس جمهور آمریکا فقط به خواسته مردم این کشور عمل کرد. این کار اقدامی برای عملی کردن بیانیه بالفور برای رسیدن به صلح بوده است.

نیکی هیلی افزود: درست است که اتحادیه عرب چنین اظهاراتی را داشته است؛ اما به دلیل مقابله ما با ایران، مشترکات بسیار زیادی با اتحادیه عرب داریم که تا کنون هم به این اندازه نبوده است.

این دیپلمات آمریکائی در پاسخ به سئوالی پیرامون اینکه آیا واشنگتن با اقدامات محدودکننده اعلامی از سوی «صائب عریقات» (عضو ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین و مذاکره کننده ارشد این تشکیلات) احساس نگرانی می کند یا خیر، ادعا کرد: نگران نیستیم چرا که اولویت اصلی آن ها در حال حاضر ایران است! وقتی رئیس جمهور چهارشنبه گذشته بیانیه خود را اعلام کرد، همه گفتند که آسمان بر زمین فرود می آید؛ اما دیدیم که اتفاقی نیفتاد. ما هم با فلسطینی ها و هم با اسرائیل مذاکرات طولانی دراین خصوص داشته ایم و به آن نیز ادامه می دهیم. اعلام می کنم که اورشلیم پایتخت اسرائیل است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در پاسخ به سئوالی درباره کره شمالی و موضع کشورش در قبال پیونگ یانگ گفت: واشنگتن به فشارهای خود علیه کره شمالی ادامه می دهد. تحریم ها درباره این کشور مؤثر بوده است.

نیکی هیلی در پاسخ به سئوال مجری درباره تحریم های وعده داده شده کشورش علیه روسیه به اتهام ادعائی مداخله مسکو در انتخابات هشتم نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی نیز چنین پاسخ داد: وزارت خارجه اعلام کرده است که درباره این تحریم ها اقدام کرده اند.