انتشارات آستان قدس رضوی به مناسبت اول رجب همزمان با ۲۱ فروردین ماه و فرارسیدن ایام ولادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام، بسته کتاب شناسی امام پنجم ویژه گروه سنی کودک و نوجوان و همچنین بزرگسال را معرفی کرد.

به گزارش پرس شیعه؛ انتشارات استان قدس رضوی به عنوان یکی از نهادهای دغدغه مند در حوزه ارتقاء فرهنگ کتاب خوانی و انتشار آثار با موضوع دین و مذهب، کتاب های متعددی را در حوزه دین و سیره اهل بیت علیهم السلام چاپ و توزیع کرده است که همزمان با ایام میلاد پنجمین گل سپهر بوستان امامت تعداد ۵ عنوان کتاب به نشر با محوریت امام باقر علیه السلام معرفی و پیشنهاد می شود.

«سیره باقری» نام هفتمین جلد از مجموعه ۱۴ جلدی «چراغ راه» است که طی آن نویسنده با توجه به سیره و منش زندگی ائمه علیهم السلام به گردآوری تعداد ۴۰ حدیث از امام باقر علیه السلام پرداخته است.

این کتاب که توسط جواد محدثی نوشته و به همت «به نشر» به چاپ و انتشار رسیده است، روایات با موضوعات اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی و… را با ترجمه ای روان به همراه ذکر اشعار و نقل داستان های تاریخی را به خواننده ارائه می کند.

کتاب «حکمت های باقری» هشتمین جلد از سلسله کتاب های «راه زندگی» است که به قلم جواد محدثی به رشته تحریر در آمده و طی آن به ترجمه و توضیح چهل حدیث از امام باقر علیه السلام پرداخته است.

از ویژگی های این کتاب که در سال ۱۳۹۰ از سوی انتشارات آستان قدس رضوی چاپ و منتشر شد، می توان به تبیین چهل موضوع اخلاقی و اجتماعی با ترجمه ای روان همراه با توضیحی مختصر و استفاده از اشعاری متناسب در لابه لای مطالب اشاره کرد.

جلد هفتم مجموعه کتاب های «چهارده اختر تابناک» که در خصوص زندگانی امام باقر علیه السلام نوشته احمد احمدی بیرجندی سال ۱۳۹۱ برای نخستین بار در قطع نیم جیبی چاپ شده است، تلاش دارد تا شرح مختصری را بر زندگی ایشان و وقایع دوران زندگی ایشان به خواننده ارائه کند.

کتاب «بیکران حکمت» نیز جلد هفتم از مجموعه کتاب «چهل حدیث» مجموعه کتاب های شعری است که توسط محمد ابراهیم لگزیان سروده و با قطع جیبی در سال ۱۳۸۹ توسط به نشر به چاپ سوم رسیده و دربردارنده احادیث برگزیده امام باقر علیه السلام که چون چراغی نورانی راهنمای جویندگان نور و دانش است، می باشد.

همچنین از مجموعه کتاب های کوک و نوجوان انتشارات آستان قدس رضوی با نام «کتاب های پروانه» که مرتبط با زندگی نامه و سیره امام محمد باقر علیه السلام است می توان به کتاب«فرشته ای در بیابان» از مجموعه کتاب «قصه های شیرین از زندگی معصومین علیهم السلام» اشاره کرد.

این کتاب نوشته مسلم ناصری با تصویرگری استاد محمدحسین صلواتیان است که داستان های جذابی را به زبان کودکانه بازگو می کند.

کتاب «با علی یا علی- امام باقر علیه السلام» نوشته فریبا کلهر و تصویرگری علیرضا گلدوزیان به عنوان جلد هفتمین جلد از مجموعه ۱۴ جلدی این اثر نیز شامل حکایات و داستان های واقعی از زبان یاران این امام همام می باشد که برای مخاطب کودک خواندی و آموزنده است.

علاقه مندان به تهیه این مجموعه کتاب ها و همچنین مشاهده و تهیه سایر محصولات انتشارات آستان قدس رضوی می توانند به نشانی اینترنتی www.behnashr.com و یا فروشگاه های سطح شهر مشهد و نمایندگی های سراسر کشور مراجعه کرده و یا از طریق سامانه پیامکی به شماره ۳۰۰۰۳۲۰۹ با این انتشارات تماس برقرار کنند.