عبدالله در واکنش به اظهارات روز گذشته حکمتیار گفت که تحریک یک ولایت علیه ولایت دیگر هیچ فردی را به هدفش نخواهد رساند و دامن زدن به تعصبات قومی زهری کشنده برای ثبات افغانستان است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آوا، «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان امروز طی اظهاراتی در نشست شورای وزیران این کشور در واکنش به اظهارات روز گذشته «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی این کشور گفت: امروزه وحدت مردم افغانستان بسیار مهم است؛ مردمی‌که خواستار صلح هستند؛ اما متأسفانه شرایط سختی بر آنان تحمیل شده است.

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان در ادامه افزود که ولایت‌ های کوچکی چون «بامیان»، «پنجشیر» و «دایکندی» از امتیازهای بیشتری نسبت به ولایت «پکتیا» برخوردار هستند.

عبدالله در ادامه گفت: تفرقه‌افگنی مانند زهر مضر است و به سلامت کشور آسیب می‌رساند. عنوان کردن مسائل قومی و یک ولایت را علیه ولایت دیگر تحریک‌کردن، هیچ کس را به هدف مشروعش نمی‌رساند.

وی افزود: سیاسیون کشور باید با درک مسئولیت دینی و ملی خود متوجه این امر باشند. همه مردم آرزوی صلح و خدمت دارند. ما همه برای ایجاد فضایی‌که قانون حاکم باشد، مسئولیت داریم تا با تامین عدالت اجتماعی، کارها را پیش ببریم.

رییس اجرائی دولت وحدت ملی افغانستان تاکید کرد: تحریک شهروندان بر مبنای قوم و ولایت، تشویش مردم را بیشتر می‌کند. اما خوشبختانه امروز مردم مصالح خود را بهتر درک می‌کنند و آن‌ها در مواقع مختلف جواب خود را {به آدم‌های نفاق‌افگن} داده‌اند.

لازم به ذکر است که حکمتیار روز گذشته در سخنرانی خود در ولایت شرقی «خوست» گفت که ولایت‌های کوچکی چون بامیان، پنجشیر و دایکندی از امتیازهای بیشتری نسبت به ولایت پکتیا برخوردار هستند.

این برای نخستین بار نیست که گفته‌های تفرقه افگنانه حکمتیار رهبر  با واکنش‌های تندی روبرو می‌شود. پیش از این نیز اظهارات  وی در زمینه قومی خواندن جنگ افغانستان با واکنش‌های زیادی روبرو شده بود.