یک روزنامه عربی در مقاله‌ای با اشاره به سیاست‌های عربستان در منطقه چه در زمینه نفت و چه در زمینه مداخله نظامی، نوشت که این سیاست‌ها منطقه را بی ثبات کرده است.

به گزارش پرس شیعه، روزنامه “الرای الیوم” در مقاله‌ای به تصمیم عربستان سعودی برای همکاری با روسیه و دیگر کشورها با هدف افزایش قیمت نفت پرداخت.

الرای‌الیوم در این گزارش نوشت: شبکه العربیه در خبری به نقل از یک منبع سعودی که نامش را فاش نکرد،اعلام کرده که ریاض درصدد همکاری با دیگر کشورهای تولید کننده نفت برای حمایت از قیمت‌ها است، این نشان دهنده یک تغییر در رویکرد عربستان یا عقب‌نشینی از مواضع پیشین بوده این در حالی است که عربستان پیش از این و به دلایل سیاسی از جمله آسیب رساندن به دو اقتصاد روسیه و ایران، به شدت با هرگونه کاهش تولید مخالف بوده است.

این منبع سعودی که گمان می‌رود شاهزاده “عبدالعزیز بن سلمان” معاون وزیر نفت سعودی‌ها است، اعلام کرد: ریاض آماده همکاری در زمینه بازار نفت است که این همکاری مشروط به همکاری تمامی تولید کنندگان داخل اوپک و خارج از آن است.

“الکساندر فوفاک” وزیر نفت روسیه روز پنجشنبه گذشته اعلام کرده بود که اوپک پیشنهاد کاهش ۵ درصدی تولید خود را اعلام کرده است و در صورتی که این توافق حاصل شود اولین توافق جهانی طی یک دهه گذشته است که به کاهش تولید و افزایش قیمت‌های نفت کمک خواهد کرد.

دلیل این عقب نشینی قابل توجه در موضع نفتی سعودی‌ها به بحران‌های مالی و سیاسی باز می‌گردد که لجبازی سعودی‌ها دلیل آن بوده و بهای این لجبازی را خزانه عربستان و دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس پرداخت کردند که تا کنون بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار زیان کرده و باعث ایجاد کسری‌های شدید در بودجه گردیده به گونه‌ای که برخی از این کشورها مجبور به قرض گرفتن برای تامین کسری بودجه خود شده و به سیاست‌های ریاضت اقتصادی از جمله حذف یارانه کالاهای اساسی و اعمال مالیات و لغو توسعه پروژه‌های زیرساختی شدند.

سیاست هدفمند سعودی‌ها برای فلج کردن اقتصادهای ایران و روسیه، به اهداف خود نرسید بلکه پیامدهای معکوسی بر خود عربستان سعودی گذاشت. ایران هم اکنون و پس از لغو تحریم‌های تحمیلی خود را برای بازگشت به بازارهای جهانی آماده می‌کنند و در نتیجه توانایی تولید این کشور تا پیش از نیمه‌های سال جاری ۵۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

انتظار می‌رود که عقب نشینی سعودی‌ها جدی باشد تا این اقدام به افزایش قیمت‌های نفت منجر شده که برای هر دو امت عربی و اسلامی و کشورهای تولید کننده نفت که اغلب آنها از کشورهای جهان سومی هستند، همانند ونزوئلا، نیجریه و اندونزی مفید باشد.

سیاست‌های سعودی چه در عرصه نفت و چه در عرصه مداخله نظامی در امور کشورهای عربی نظیر سوریه و یمن و لیبی به بی ثبات شدن منطقه منجر شده و زمینه را برای فتنه و گسستگی طایفه‌ای و از بین رفتن ثروت‌های امت و نسل های آتی و کشته شدن و گریختن میلیون‌ها بی گناه فراهم کرده است.