یک رسانه غربی در پوشش خبر رزمایش ۳۰ کشور جهان به رهبری آمریکا در خلیج فارس به گونه ای عمل کرده که گویا دلیل اصلی برگزاری این تمرین تنش های موجود میان ایران و حزب الله با کشورهای عربی است.

به گزارش پرس شیعه؛ هر چند مقامات آمریکایی به عنوان برگزار کننده اصلی این رزمایش اعلام کرده اند که هدف از برگزاری این رزمایش حفاظت از خطوط ارتباطی و حمل و نقل بین المللی و مقابله با تهدیدات ناشی از جانب داعش و القاعده است اما رویترز خبر خود را به گونه ای تنظیم کرده که تنش های میان ایران و حزب الله با کشورهای عربی بویژه در خصوص سوریه بیش از تهدیدات ناشی از تروریست ها به چشم بخورد.

طی روزهای گذشته ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در آب‌های خلیج فارس از برگزاری بزرگترین رزمایش جهان با حضور ۳۰ کشور از ۶ قاره و در مناطقی چون تنگه هرمز و باب‌المندب خبر داد.

دریادار «کوین دونگان» از فرماندهی مرکزی نیروی دریایی امریکا در این رابطه گفت: این رزمایش برای ممانعت از ایجاد مشکل شبه نظامیان برای خطوط کشتیرانی برنامه ریزی شده است زیرا ما می دانیم آنها قصد خرابکاری در خطوط بازرگانی را دارند.

در این رزمایش که از دوشنبه هفته گذشته آغاز شده و تا ۲۶ آوریل طول خواهد کشید، بر عملیات دفاعی برای محافظت از تجارت جهانی تمرکز دارد و علاوه بر آن، محافظت از زیر ساخت‌های و عملیات دریایی در ارتباط با تردد دریایی غیر نظامی نیز در آن تمرین می‌شود.

این رزمایش در محدوده مناطقی چون آبراه سوئز، تنگه باب المندب و تنگه هرمز که ۲۰درصد مسیر انتقال نفت جهان را به خود اختصاص داده‌اند، برگزار می‌شود.