قم – یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه طلاب قدر حضور خود در کنار حرم حضرت معصومه(س) را بدانند، گفت: سعه و رزق و رحمت الهی در جایی که یکی از اولیای الهی دفن می‌شود مشهود است.

به گزارش پرس شیعه، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی ظهر سه‌شنبه در جلسه تفسیر خود در مسجد اعظم قم با تبریک سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به قم گفت: هر جایی که یکی از اولیای الهی دفن می‌شود آنجا سعه و رزق و رحمت الهی مشهود است.

وی تأکید کرد: از دیر زمان نیز این طور بوده است و گذشته از وجود پیامبر(ص)، وجود امام علی(ع) و سایر ائمه(ع) هم این طور بوده است.

استاد سطوح عالی حوزه با اشاره به توصیه استادش به ایشان اظهار داشت: آیت الله محمد تقی آملی به ما فرمودند که «قدر کنار حرم بودن را بدانید زیرا اینجا وجود مبارک حضرت معصومه(س) رحلت فرموده و قبور بزرگان نیز این جا وجود دارد».

وی ادامه داد: ایشان فرمود شاگردان ارسطو وقتی در مطلبی با مشکل روبرو می‌شدند کنار مقبره استادشان می‌رفتند تا گره از کار عمی آنان باز شود که این مطلب برای ما تازگی داشت.

آیت الله جواد آملی اظهار داشت: میرداماد از فخر رازی نقل کرده قبور بزرگان منشأ برکت است به همین دلیل شاگردان ارسطو به مقبره ایشان می‌رفتند و مباحثه می‌کردند تا گره علمی آنان باز شود که نقل از این مطلب از سوی یک عالم سنی که با نظرات شیعه هماهنگی ندارد جالب بود.

وی با گرامیداشت یاد آیت الله مطهری به ذکر خاطره‌ای پرداخت و اضافه کرد: کاری که شهید مطهری در مسئله علوم عقلی و فلسفه کرد تنها کار ایشان بود و از دیگری ساخته نبود.

این مرجع تقلید ادامه داد: شهید مطهری در آثار خود آورده است که ائمه(ع) در مورد کارهای خلفا نقدهای فراوانی داشتند و با صراحت و کنایه کار آنان را نقد کردند ولی اینکه دستگاه خلافت، فلسفه را از یونان به دنیای عرب آورد مورد نقد ائمه(ع) نیست.

آیت الله جوادی آملی ادامه داد: یک‌بار نشد ائمه معصومین نسبت به این‌که مباحث عقلانی و فلسفه در میان اعراب وارد شد نقد داشته باشند.

وی بیان داشت: وقتی قبر ارسطو و امثال وی این جایگاه را دارد ارسطو کجا و حضرت فاطمه معصومه(س) کجا؛ اصلاً قابل مقایسه نیستند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم اضافه کرد: ناشکری است اگر کسی در کنار بارگاه این بانو باشد و عالم ربانی نشود و از فرصت تحصیل در حوزه بهره علمی و معنوی برای خود برداشت نکند.