کارگردان فیلم مستند سلام مرتضی در مراسم اکران و نقد این فیلم گفت: با ساختن این فیلم مستند سعی داشتم چهره واقعی شهید آوینی را به تصویر بکشم.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای رضوان، مراسم اکران و نقد و بررسی فیلم مستند «سلام مرتضی» پنجشنبه شب ۱۹ فروردین، همزمان با ایام شهادت سید مرتضی آوینی در فرهنگسرای رضوان برگزار شد.

مستند۵۰ دقیقه ای «سلام مرتضی» از سال ۱۳۹۲ به تهیه کنندگی ناهید دل آگاه و کارگردانی علیرضا پوریوسف طی مدت یک سال تولید و در برنامه «یک فیلم، یک حقیقت » از شبکه مستند سیما پخش شده است.

در ابتدای این برنامه علیرضا پوریوسف کارگردان مستند «سلام مرتضی» درباره علت انتخاب زندگی شهید آوینی به عنوان سوژه این مسند گفت: شهید آوینی یک انسان با تفکراتی متفاوت است. همیشه دوره‌های مختلف زندگی این شهید برای من جالب بود. به خصوص تغییر گسترده‌ای که در مقطعی از زندگی او رخ داد و او را از یک علاقمند به جریان روشنفکری تبدیل به یک بسیجی مخلص کرد. نگاه من این بود که آوینی سه بخش مهم در زندگی اش دارد. قبل از انقلاب، انقلاب و زمان جنگ و سپس دوران پس از جنگ که ما سعی کردیم در این مستند به این نقطه برسیم که آیا این نگاه درست است یا خیر؟

پوریوسف تفاوت مستند «سلام مرتضی» را با مستندهایی که تاکنون درباره شهید آوینی ساخته شده‌اند، در نگاه به آوینی به عنوان یک مستندساز دانست و گفت: در این مستند به شهید آوینی به چشم یک مستندساز نگاه می‌ شود نه یک نظریه پرداز یا فعال فرهنگی و همواره سعی کرده‌ایم نوع مستندسازی او را در سه مقطع قبل از جنگ، دوران دفاع مقدس و پس از آن بررسی کنیم.

هیچ کدام ازمستندهای دفاع مقدس رنگ و بوی آثار شهید آوینی را نداشت

وی افزود: نوع زندگی و نگاه آوینی به مستندسازی همواره برای من جذاب بوده است. به خصوص وقتی دیدم در تمام سال‌های پس ازشهادت شهید آوینی مستندهای زیادی در رابطه با دفاع مقدس ساخته شده که هیچ کدام رنگ و بوی آثار شهید آوینی را نداشتند. من سعی داشتم چهره واقعی آوینی را با این فیلم نشان بدهم. امیدوارم نتایج به دست آمده مفید باشد و این مستند با نشان دادن چهره واقعی آوینی بتواند پاسخی مناسب به آنها که با گذشت زمان، این روزها قصد مصادره شهید آوینی را دارند، بدهد.

ابتدا باید بت ذهنی به وجود آمده از شهید آوینی را می شکستیم

کارگردان مستند «سلام مرتضی» ادامه داد: در این راه ابتدا آن بت ذهنی را که از شهیدآوینی ساخته بودیم، شکستیم و سپس به شهیدسید مرتضی آوینی، همان گونه که شایسته او بود، نگاه کردیم تا او را به عنوان یک مستندساز برجسته و یک منتقد حرفه ای که پس از گذشت سال ها؛ هنوز با تماشای مستندهایش تاثیر گذاری شگرف بر روی مخاطب را می بینیم.

گفتنی است؛ در پایان این برنامه که به مناسبت گرامیداشت سالروز هنر انقلاب اسلامی درشب شهادت شهید سید مرتضی آوینی برگزار شد، محمد سعادت رییس فرهنگسرای رضوان با اهدا لوح سپاس ازعلیرضا پوریوسف کارگردان این مستند تقدیر کرد.