نشست سران کشورهای اسلامی در استانبول با حواشی بسیاری از عدم پوش نشست از سوی العربیه تا نپرداختن محمود عباس به انتفاضه و مقاومت و غیاب معنادار بحرین، عربستان و امارات روبرو بود.

به گزارش پرس شیعه، رای الیوم به حواشی نشست سران کشورهای اسلامی در استانبول ترکیه پرداخته و آورده است: بیشتر رسانه های کشورهای عربی وقایع نشست استانبول درباره قدس را پوشش دادند به غیر  از شبکه العربیه و دیگر شبکه های سعودی. پخش مستقیم رویداد از شبکه اسکای نیوز عربی قابل توجه بود و به مثابه خروج از هماهنگی با همپیمانی رسانه ای و سیاسی سعودی است.

حرفهای محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان طولانی ترین بود که تقریبا یک ساعت به طول کشید و تکراری بود و در آن حرفی از مقاومت و انتفاضه یا لغو توافق اسلو به میان نیامد و مدح پادشاه اردن و حمایت آن از اماکن مقدس و مدح پادشاه سعودی بود.

سخنان عبدالله دوم پادشاه اردن کوتاه ترین بود به طوری که فقط چهار دقیقه به طول کشید.

رجب طیب اردوغان سخنرانی آتشین در افتتاحیه نشست بیان کرد و تصمیم ترامپ را به مثابه پاداشی به اسرائیل به خاطر جنایاتش دانست.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در سخنرانی مختصر و مکتوب به شکل خوب و متین خواستار عدم اختلاف مسلمانان درباره موضوع قدس و توجه ویژه به موضوع فلسطین به عنوان موضوع اصلی جهان اسلام شد.

وزیران خارجه امارات، بحرین و عربستان در این نشست غایب بودند همانگونه که روسای کشورهایشان در هماهنگی آشکار غایب بودند. صباح الاحمد امیر کویت، شیخ تمیم بن حمد امیر قطر، عمر البشیر رئیس جمهور سودان، یوسف بن علوی وزیر خارجه سلطان نشین عمان، عبدالله دوم پادشاه اردن و حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نشست حاضر بودند.

سامح شکری وزیر خارجه مصر ریاست هیات کشورش را برعهده داشت که گامی قابل توجه محسوب می شود و نشان دهنده آغاز بهبود روابط مصر و ترکیه  است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در صدر صفوف و مورد استقبال گرم اردوغان قرار گرفت.

حضور نیکلا مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در نشست استانبول قابل توجه بود و توجه دوربین های تلویزیونی را به خود جلب کرد و این کشور از سرسخت ترین دشمنان آمریکا در آمریکای جنوبی است.

سوریه هیاتی در نشست استانبول با وجود اینکه عضویت آن در سازمان همکاری اسلامی لغو نشده است نداشت تا نشان دهد که روابط سوریه با ترکیه هنوز بهبود نیافته است.

رجب طیب اردوغان بین پادشاه اردن و رئیس تشکیلات خودگردان در عکس جمعی و در کنار آن دو امیر کویت و تمیم در کنار روحانی ایستاد؛ ترتیب پروتکلی که معنای سیاسی قابل توجهی دارد.