دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد برجام، بهترین شیوه تضمین ماهیت صرفاً صلح‌ آمیز برنامه هسته‌ای ایران است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آسوشیتدپرس، دبیرکل سازمان ملل در گزارشی به شورای امنیت این سازمان برجام را بهترین راه تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران خواند و از آمریکا خواست به تعهداتش در این توافق پایبند بماند.

آنتونیو گوترش در گزارشی که به شورای امنیت این سازمان ارائه داد، گفت: برجام همچنان بهترین راه برای تضمین ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است.

گوترش با بیان اینکه رد پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ در روز ۱۳ اکتبر تردید چشمگیری درباره آینده این توافق به وجود آورد، افزود: مطمئن شده ام آمریکا متعهد شده است که در حال حاضر در برجام بماند.

دبیر کل سازمان ملل با استقبال از حمایت دیگر طرف های توافق هسته ای همچون چین، روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا از برجام، آمریکا را ترغیب کرد که به تعهداتش در این توافق پایبند بماند.

گوترش همچنین هشدار داد که آمریکا پیش از هر اقدام دیگری در این رابطه  تاثیرات گسترده آن را در منطقه در نظر بگیرد.

دبیر کل سازمان ملل با بیان اینکه این سازمان در حال مطالعه قطعات باقی مانده از موشک های شلیک شده از یمن به ینبع و ریاض در عربستان است به نامه هایی از سوی کشورهای مختلف درباره ماهواره بر سیمرغ که روز ۵ مردادماه سال جاری پرتاب شد اشاره کرد.

گوترش گفت: فرانسه، آلمان، انگلیس و ایالات متحده در نامه ای به سازمان ملل در ۲۷ جولای گذشته مدعی شدند که ماهواره بر سیمرغ در صورت پیکربندی به شکل موشک بالستیک قادر است سلاح های هسته ای حمل کند.

گوترش در عین حال افزود: روسیه نیز در نامه ای به تاریخ ۱۶ آگوست تاکید کرده است که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ایران را تنها «دعوت» به خودداری از فعالیت های موشکی کرده و ممنوعیتی در این زمینه اعمال نمی کند.

وی همچنین به موضع ایران در این باره اشاره کرد و گفت: تهران پرتاب این موشک را بخشی از فعالیت علمی و فنی مربوط به استفاده از فناوری های فضایی دانسته است.

به گفته گوترش، شورای امنیت موضوع پرتاب ماهواره بر سیمرغ را در تاریخ ۸ دسامبر بررسی کرد و هیچ اجماعی میان اعضا درباره نوع ارتباط این پرتاب با قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا نبود.

وی به ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر وجود علامت ستاره داود روی موشک بالستیک قائم که ۲۳ آبان ماه از سوی ایران شلیک شد اشاره کرد و گفت که تهران این ادعا را «دروغ محض» دانسته است.

گوترش همچنین تاکید کرد که ایران تصریح کرده که قابلیت های نظامی این کشور از جمله موشک های بالستیک آن برای حمل سلاح های هسته ای طراحی نشده و به همین دلیل خارج از صلاحیت قطعنامه مزبور است.