قم- وزیر اطلاعات با اشاره به رتبه سوم محبوبیت این وزارت در میان مردم در سال ۹۵ گفت: مردم باید با شنیدن اسم وزارت اطلاعات و حراست‌ها آرامش پیدا کنند و متخلفان به هراس بیافتند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از وزارت اطلاعات، حجت الاسلام سید محمود علوی امروز پنجشنبه در مجمع طلاب و فضلای استان فارس مقیم قم با اشاره به هجمه گسترده دشمنان علیه دین مبین اسلام، افزود: برای برخورد با شبهه‌های فکری باید از قدرت منطق و ادبیات مبتنی بر حسن خلق و رفتار حکیمانه همراه با مهر و محبت استفاده کرد.

وی با بیان این که دعوت پرخاشگرانه به دین و تعالیم دینی با ادبیات نامناسب نتیجه معکوس دارد، ادامه داد: اساس حرکت نظام اسلامی رفتار مبتنی بر ارزش‌های اخلاقی است و با استفاده از شیوه‌های مناسب رفتاری می‌توان در انجام فعالیت‌های مادی و معنوی موفق بود.

وزیر اطلاعات بیان کرد: روحانیون در تبلیغ معارف دینی جایگاه رفیعی دارند که باید قدر این موقعیت ممتاز را در تمام لحظه‌ها برای تأثیرگذاری بیشتر در جامعه دانست.

وی گفت: امروز داشتن اخلاق خردمندانه و دانش روشن برای تبلیغ دین و مذهب امری ضروری است، چرا که اکنون آسیب‌هایی که دین مردم را تهدید می‌کند، کم نیستند.

حجت الاسلام علوی بیان کرد: امنیت نعمت ناشناخته‌ای است که اساس شکوفایی کشور در عرصه‌های علمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را فراهم می‌سازد.

وی افزود: اگر در جامعه‌ای امنیت نباشد در دل مردم عقده جای می‌گیرد و خروجی آن به تکبر و عقده گشایی می‌انجامد، اما اگر انتقادها به صورت مؤدبانه مطرح شود و بستر پذیرش نقدهای سازنده وجود داشته باشد، ناهنجاری‌ها از بین رفته و رفتار کریمانه در جامعه گسترش می‌یابد و موجب رشد و تعالی آن می‌شود.

احساس امنیت روانی از امنیت فیزیکی مهم‌تر است

وزیر اطلاعات با اشاره به این که احساس امنیت روانی از امنیت فیزیکی مهم‌تر است، تأکید کرد: ارزش حفظ حرمت و آبروی افراد از ایجاد امنیت فیزیکی بالاتر است و همه دستگاه‌های متولی باید احساس داشتن چنین امنیتی را در جامعه تقویت کنند.

وی بیان کرد: در صورت برقراری امنیت در جامعه، عبودیت انسان‌ها نیز تقویت می‌شود؛ در حکومت آرمانی امام عصر(عج) با برقراری امنیت عبودیت مردم گسترش می‌یابد.

حجت الاسلام علوی ادامه داد: برقراری امنیت پایدار برای همه مردم وظیفه حکومت اسلامی است و بر اساس همین مسئله است که رشد و پویایی جامعه محقق می‌شود.

وی گفت: حکومت اسلامی برای همه مردم امنیت ایجاد می‌کند و همگان در زیر این چتر قرار می‌گیرند؛ در حکومت اسلامی امنیت و عدالت باید برای مسلمانان و غیر مسلمانان برقرار شود همان‌گونه که حضرت علی(ع) بر احقاق حق زن یهودی در جامعه اسلامی پافشاری می‌کرد و حق او را فریاد می‌کشید.

وزیر اطلاعات حساب کسانی را که علیه نظام و مردم دست به ماشه برده‌اند را از دیگران جدا دانست و افزود: باید با دشمنان به سختی برخورد کرد اما با کسانی که در درون نظام قرار دارند با عطوفت و مهربانی برخورد شود.

وی ادامه داد: اکنون وزارت اطلاعات ارتباط با مراکز تخصصی برای برخورد مستدل و منطقی با نحله‌های فکری و عقیدتی را جزو راهبردهای خود قرار داده است و بر مبنای شرع عمل می‌کند.

حجت الاسلام علوی بیان کرد: امام راحل و رهبر معظم انقلاب بارها بیان کرده‌اند که وزارت اطلاعات باید در چارچوب شرع و قانون حرکت کند. دستگاه امنیتی و اطلاعاتی قبل از بروز و ظهور انگیزه‌های مجرمانه با تدبیر و راهکار عقلانی جلوگیری می‌کند تا اقدام‌های پلیس نیز کاهش یابد و هزینه نظام را کاهش دهد.

وی اشراف اطلاعاتی، پیش‌بینی و پیشگیری چالش‌ها و ارائه هشدارها به مسئولان نظام برای علاج را وظیفه وزارت اطلاعات دانست و گفت: اگر مشکل فرهنگی، آموزشی، صنفی و اقتصادی به وجود بیاید باید با راهکارهای اجتماعی آن را برطرف کرد، چرا که رفع مشکل‌ها با راهکارهای امنیتی هزینه‌ساز است.

وزیر اطلاعات بیان کرد: اکنون امنیت جامعه مرهون اقدام‌های هوشمندانه و مبتنی بر دانش سربازان گمنام امام زمان(عج) است و رویکرد وزارت اطلاعات بر مبنای رهنمود و راهبرد رهبر معظم انقلاب بر جذب حداکثری و دفع حداقلی بنا نهاده شده است.

وی به رتبه سوم محبوبیت وزارت اطلاعات در میان مردم در سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: مردم باید با شنیدن اسم وزارت اطلاعات و حراست‌ها آرامش پیدا کنند و متخلفان به هراس بیافتند.

نیت خوانی در مسائل امنیتی ممنوع است

حجت الاسلام علوی گفت: در اقدام‌های امنیتی و اطلاعاتی باید واقع بینانه عمل کرد و کاری به زندگی خصوصی مردم نداشت؛ نیت خوانی در مسائل امنیتی ممنوع است.

وی ادامه داد: با آمیختن تدابیر امنیتی و اخلاقی، اقدام‌های سنگین به راحتی برطرف می‌شود و دستگاه اطلاعاتی امروز حکیمانه و با تدبیر مسائل کشور را حل می‌کند.

وزیر اطلاعات با اشاره به ارتقا توان علمی نیروهای دستگاه‌های اطلاعاتی گفت: اکنون راهکارهای علمی برای مسائل امنیتی به کار گرفته می‌شود و دستگاه‌های اطلاعاتی خردمندانه، هزینه حاکمیت را به حداقل می‌رساند و راه بهره‌گیری از اندیشه دیگران را در اولویت قرار می‌دهد. در مطالعات راهبردی، همه اندیشمندان و خردمندان باید مشارکت کنند و یاری‌گر دستگاه‌های اطلاعاتی باشند.

وی با اشاره به تخصصی شدن علوم، افزود: امنیت نیز امروز به علم تبدیل شده است و هرچه از پشتوانه علمی برخوردار باشیم می‌توانیم تأثیرات زیادی در جامعه ایجاد کنیم.

حجت الاسلام علوی گفت: در حوزه شهروندان نیز باید به صورت نرم افزارانه عمل شود و همه آحاد مردم از حقوق شهروندی برخوردار شوند.