نماینده ولی فقیه در هرمزگان با اشاره به ایام اعتکاف این مراسم را میدانی برای نبرد با نفس دانست و گفت: مبلغان معتکفان را به خودشناسی دعوت کنند.

به گزارش پرس شیعه؛ آیت الله غلامعلی نعیم آبادی امروز در دومین نشست ستاد هماهنگی برگزاری آیین معنوی اعتکاف در بندرعباس که در دفتر امام جمعه برگزار شد اعتکاف را فرصتی برای درگیری مردم با خودشان دانست و گفت: مبلغان و سخنرانان در ایام برگزاری مراسم اعتکاف از سخنرانی های غیر مرتبط و خارج از وقت پرهیز کرده و مردم را به تفکر و بررسی اعمال خود در طول سال دعوت کنند.

وی افزود: مبلغان و مداحان باید در این فرصت احکام و آداب اعتکاف و مباحث اعتقادی و گفتمان های دینی را به افراد معتکف به روشنی بیان کنند.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان تصریح کرد: زمان آن رسیده تا معتکفان با درک درست از این ایام به نبرد با خود بپردازند.

امام جمعه بندر عباس ابراز داشت: امیدواریم در مراسم اعتکاف پیش رو مبلغان و سخنوران با وقت‌شناسی معتکفان را به خلوت با خود و اصلاح و خودسازی دعوت کنند.

آیت الله نعیم آبادی اذعان داشت: حضرت علی (ع) به عنوان مخلص‌ترین عابد الهی از هر فرصتی برای عبادت خداوند و راز و نیاز با معبود استفاده می‌کرد تا بتواند به تقویت روحی و عبادی خود کمک کند.

وی اعتکاف را سند حضور جامعه در فضای دینی دانست و افزود: حضور داوطلبانه معنوی مردم با انگیزه الهی حکایت از ایمان قوی آنان دارد و سبب ناامیدی دشمنان می‌شود.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان با اشاره آثار و برکات اعتکاف، گفت: قبل از شرکت در اعتکاف، آگاهی از آثار، برکات و حقیقت اعتکاف، سبب افزایش رغبت به آن خواهد شد.

وی اعتکاف را فرصتی ارزشمند برای خودسازی خواند و تصریح کرد: اعتکاف درس بزرگ خودسازی را به انسان می دهد و اهمیت آن به بعد فردی بودن است که باید حفظ شود. انسان در این مراسم معنوی خود را پیدا و به خودسازی می پردازد.

حجت الاسلام سیدشکرالله زندوی مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان نیز، گفت: مراسم معنوی اعتکاف از سال ۷۴ با جمعیت ۲۰۰ نفر آغاز شد.

وی ادامه داد: میزان حضور معتکفان هر سال در حال افزایش است که امسال نیز پیش بینی می شود بیش از ۱۴ هزار نفر در استان برای این مراسم معنوی در ۱۴۳ مسجد نام نویسی کنند.

حجت الاسلام زندوی ابراز داشت: ۱۳۰ مبلغ دینی برای شرکت در مراسم معنوی اعتکاف در نظر گرفته شده است.

همچنین حجت‌الاسلام علی اکبر انصاری راد معاون فرهنگی، آموزشی و پرورشی تبلیغات اسلامی هرمزگان به اهمیت و ضرورت برگزاری اعتکاف اشاره کرد و گفت: افرادی که در برگزاری اعتکاف تلاش می‌کنند از ثواب و اجر اخروی آن بهره‌ می برند.

وی در ادامه ضمن اشاره به آیات قرآن کریم پیرامون اهمیت اعتکاف، اظهار داشت: اداره کل تبلیغات اسلامی هرمزگان همه توان خود را جهت هرچه بهتر برگزاری این مراسم بکار می گیرد.

معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی هرمزگان، اعزام مبلغ، توزیع بسته های فرهنگی بین معتکفان، برگزاری گفتمان های دینی به صورت پرشس و پاسخ، تأمین امام جماعت مساجد، هماهنگی با ادارات برق، آب و همچنین نیروی انتظامی جهت تأمین امنیت معتکفان و تهیه و توزیع فرم های مخصوص ثبت اطلاعات معتکفان به منظور ارائه آمار دقیق از حضور آنان در این مراسم معنوی از جمله برنامه های اداره کل تبلیغات اسلامی هرمزگان در ایام اعتکاف عنوان کرد.