دفتر تحقیقات و بازپرسی بلژیک با صدور بیانیه ای اعلام کرد که هدف اصلی عاملان حملات تروریستی به بروکسل،‌ انجام عملیات تروریستی در فرانسه بود.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری سی ان ان،‌ دفتر تحقیقات و بازپرسی بلژیک روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که در جریان تحقیقات شواهد بسیاری نشان داد که عاملان حملات تروریستی به فرودگاه و ایستگاه مترو بروکسل در ابتدا قصد انجام عملیات تروریستی در خاک فرانسه را داشته اند. اما مهاجمان پس از آگاهی از سرعت عمل بازپرسان فرانسوی، نقشه خود را تغییر دادند. در نهایت، آنها تصمیم گرفتند که حملات تروریستی خود را در شهر بروکسل انجام دهند.

شبکه تلویزیون بی اِف ام وابسته به خبرگزاری سی ان ان به نقل از یک منبع نزدیک به روند تحقیقات گزارش داد که این گروه کوچک تروریستی قصد داشتند به اهداف مهم و حساسی در شهر پاریس حمله نمایند.

این شبکه تلویزیونی همچنین گزارش داد که بازپرسان بروکسل ماه گذشته با بازیابی اطلاعات یک لپ تاپ به فهرستی از اهداف در شهر پاریس- از جمله یک منطقه مالی معروف به دیفنس و یک انجمن کاتولیک- دست یافتند.

در ماه نوامبر یک بازپرس فرانسوی به نام فرانکوس مولینز اظهار داشت که بازجویان در جریان تحقیقات متوجه شده اند «عبدالحمید عباعود»، رهبر حملات تروریستی به پاریس در ماه نوامبر،‌ یک حمله انتحاری به منطقه دیفنس را طرح ریزی کرده بود.

بیانیه روز یکشنبه یک روز پس از آن صادر شد که مقامات بلژیک «محمد عبرینی» را به عنوان سومین و تنها مظنون باقیمانده از حملات تروریستی به فرودگاه بروکسل شناسایی و دستگیر کردند.

گفتنی است که طبق گزارش «مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایی و خشونت سیاسی»، کشور بلژیک در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی به بستری مناسب [برای رشد] افراط گرایی و همچنین صدور معارضان خارجی بیشتر به سوریه تبدیل شده است. یک اتاق فکری مستقر در لندن نیز می گوید که حملات تروریستی در پاریس و بروکسل از [وجود] یک «شبکه تروریستی خبره و گسترده در کشور بلژیک» حکایت می دهد.