پلیس استرالیا یکی از اتباع این کشور را مزدور اقتصادی کره شمالی معرفی و وی را به جرم تلاش برای دور زدن تحریم‏های پیونگ‎یانگ بازداشت کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از آسوشیتدپرس، پلیس استرالیا یکی از اتباع این کشور را که اصالتاً اهل کره جنوبی است به اتهام دور زدن تحریم‌های پیونگ‌یانگ بازداشت کرد.

«چان هان چوی» ۵۹ ساله که در شهر «سیدنی» سکونت دارد، متهم است که از جانب پیونگ‌یانگ مامور به انجام معاملات تجاری به ارزش دهها میلیون دلار بوده است که از آن میان می‌توان به تلاش برای تامین قطعاتی که در ساخت موشک‌های بالستیک هم استفاده می‌شود، اشاره کرد.

 پلیس استرالیا مدعی است که وی از پیام‌های رمزنگاری شده برای بحث درباره امکان تامین تسلیحات کشتار جمعی استفاده می‌کرده است.

از جمله اتهامات نسبت داده شده به چان که شمار آنها به ۶ فقره می‌رسد، درآمدزایی برای پیونگ‌یانگ از راه فروش نرم‌افزارهای کامپیوتری مورد استفاده در هدایت موشک‌های بالستیک و ارائه تجربیات تخصصی کره شمالی به شرکت‌های بین‌المللی، عنوان می‌شود.

وی همچنین متهم به تلاش برای انتقال زغال‌سنگ کره شمالی به شرکت‌هایی در اندونزی و ویتنام است.

گفتنی است این نخستین بار است که استرالیا فردی را با استناد به قانون مصوب ۱۹۹۵ مبنی بر مبارزه با گسترش تسلیحات کشتار جمعی، بازداشت می‌کند و اثبات جرم، حداکثر ۱۰ سال زندان برای فرد خاطی به همراه خواهد داشت.