رئیس مجلس سوریه در دیدار با هیأتی از پارلمان روسیه اعلام کرد که دولت سوریه با معارضان داخلی و دیدگاه های صلح جویانه آنها مخالفتی ندارد اما با معارضان خارجی اختلاف دارد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه روسیا الیوم، «محمد جهاد اللحام» رئیس مجلس سوریه طی سخنانی اظهار داشت: دولت سوریه با معارضان خارج که به دنبال منافع کشورهای دیگر هستند، اختلاف دارد.

بر اساس این گزارش اللحام پس از دیدار با هیأتی از نمایندگان پارلمان روسیه(دوما) در دمشق تصریح کرد: رهبری سوریه با معارضان داخلی و دیدگاه های صلح جویانه آنها مخالفتی ندارد اما با معارضان خارجی اختلاف دارد.

وی در ادامه سخنان خود اعلام کرد که قانون اساسی جدید پس از برگزاری انتخابات پارلمانی آماده می شود و سپس به همه پرسی گذاشته می شود.

رئیس مجلس سوریه همچنین عنوان کرد: موضع بشار اسد رئیس جمهور سوریه دفاع از رأی مردم است که خط قرمز محسوب می شود و هیچ سیاستمداری حق عبور از آن را ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه سوریه از هر اقدامی استقبال می کند و همیشه این گونه بوده است، از تلاش هایی که روسیه در زمینه برقراری آتش بس و همچنین کمک های بشردوستانه صرف کرد، قدردانی و تشکر کرد.

اللحام همچنین در خصوص نقش ترکیه در حوادث سوریه و منطقه نیز تصریح کرد: آنکارا تمام تلاش خود را می کند تا کُردها در مذاکرات صلح سوریه در ژنو حضور نیابند.

از سوی دیگر «والنتینا ماتوینکو» رئیس شورای کنفدراسیون روسیه در نامه ای که به اللحام ریاست پارلمان سوریه ارسال کرده بود، تصریح کرد: پس از عملیات هوایی روسیه در سوریه که موجب فراهم شدن شرایط برای عملیات سیاسی به منظور حل و فصل بحران در این کشور شد، مذاکرات صلح در ژنو آغاز گفتگوها میان سوری ها خواهد بود.

دیمیتری سابلین عضو پارلمان روسیه نیز در رابطه با هدف این هیأت از سفر به دمشق گفت: هدف ما همراهی با اعضای پارلمان سوریه و حمایت از مسیری است که اکنون سوری ها برگزیده اند.

وی همچنین گفت: ما به توانایی پارلمان جدید سوریه در خصوص نگارش قانون اساسی و همچنین زمینه سازی برای انتخابات جدید پس از اینکه سوری ها در رابطه با آینده کشورشان به توافق رسیدند، اعتماد کامل داریم.