وزیر خارجه کشورمان می‌گوید: «دولت آمریکا به خوبی می‌داند بحث دفاعی ایران موضوع مذاکره و معامله نیست. برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست. اتفاقا مسائل دفاعی ما به صراحت از برجام کنار گذاشته شده و وزارت خارجه آمریکا هم بارها این مسأله را اعلام کرده.»

به گزارش پرس شیعه؛ «مارینا کالجوراند» وزیر خارجه استونی صبح امروز یکشنبه با حضور در محل وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در تهران با محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

پس از این دیدار وزرای خارجه دو کشور در کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کردند.

وزیر خارجه کشورمان در ابتدای سخنان خود ضمن خوشامدگویی به وزیر خارجه استونی بابت سفر به تهران گفت: «امروز بسیار خوشحالیم که برای اولین بار در تاریخ وزیر خارجه استونی را در ایران داریم. روابط ما نزدیک به صد سال قدمت داشته و در سال ۱۹۲۱ برقرار شده است. در سال ۱۹۳۱ قرارداد مودت بین ما امضاء شد. ما از اولین کشورهایی هستیم که استقلال استونی را پس از فروپاشی شوروی به رسمیت شناختیم.»

ظریف در ادامه با اشاره به مذاکرات درباره همکاری بین دو کشور گفت: «همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و استونی می‌تواند در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، پارلمانی، علمی و اقتصادی باشد. در شرایط کنونی ۲۲ دانشجو در استونی داریم و دو استاد ایرانی نیز در آنجا تدریس می‌کنند.»

وزیر امور خارجه افزود: «استونی کشور پیشرفته دنیا در زمینه الکترونیک است و زمینه‌های همکاری در این حوزه را داریم. همینطور در حوزه‌های دیگر چند میلیون حجم تجارت ما با استونی است که امکان گسترش آن در آینده به شدت وجود دارد. در این سفر امکانات مختلف روابط دو جانبه را با هم بررسی کردیم. اعتقاد دارم که زمینه برای روابط بخصوص بعد از رفع تحریم‌ها کاملا فراهم است.»

رئیس‌دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه گفت: «همینطور بحث‌هایی درباره تحولات منطقه داشتیم و این بحث‌ها را در آینده ادامه خواهیم داد.»

آمریکا باید فروش سلاح به منطقه را متوقف کند

ظریف در ادامه این کنفرانس خبری در پاسخ به سؤالی درباره سفر اخیر جان کری به منطقه و اظهارات وی درباره ایران بالاخص اینکه مرحله بعدی برجام محدود کردن برنامه موشکی ایران است و نیز اتهام‌زنی‌های کری به ایران در حوزه حمایت از تروریسم گفت: «قسمت اول اظهارات ایشان که در حدی بی‌اساس بود که وزارت امور خارجه آمریکا هم آن را تکذیب کرد و ادعا کردند که چنین اظهاراتی صورت نگرفته. مشخص است که هم آقای کری و هم وزرات خارجه آمریکا می‌دانند که بحث موشکی و توانمندی دفاعی جمهوری اسلامی ایران موضوع مذاکره نیست.”

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: «اگر دولت آمریکا واقعا درباره مباحث دفاعی جدی است باید فروش سلاح‌هایی به منطقه که هر روز مردم بی‌گناه یمن را به خاک و خون می‌کشد کاهش دهد. باید سلاح‌هایی را متوقف بکند که با اعلام رسمی رژیم صهیونیستی برای حمله به غیرنظامیان به کار می‌رود.»

برجامی برای مسائل دفاعی ما در کار نیست

ظریف ادامه داد: «دولت آمریکا به خوبی می‌داند که بحث دفاعی جمهوری اسلامی ایران موضوع مذاکره و معامله نیست. برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست. اتفاقا مسائل دفاعی ما به صراحت از برجام کنار گذاشته شده و وزارت خارجه آمریکا هم بارها این مسأله را اعلام کرده است.»

تروریسم امروزی در منطقه زاییده اشغال عراق توسط آمریکاست

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه در پاسخ به ادعاهای آمریکا مبنی بر حمایت ایران از تروریسم گفت: «این اظهارات آنقدر بی‌اساس و بی‌پایه است که در دنیا مورد توجه قرار نمی‌گیرد. امروز تروریسم و افراط در منطقه ما به عنوان خطر اصلی زاییده حضور و اشغال عراق توسط ایالات متحده آمریکا است. این خطری است که ما قبل از حمله به عراق پیش‌بینی کردیم.رسما اعلام کردیم حمله به عراق و اشغال سرزمین عراق باعث به افراط گرایی و تروریسم در منطقه خواهد شد. متأسفانه امروز مردم عراق، سوریه، منطقه و جهان آثار شوم سیاست تهاجمی و خطرناک ایالات متحده در دوران ریاست‌جمهوری آقای بوش را مشاهده می‌کنند.»

ظریف در ادامه با اشاره به حمایت برخی کشورهای منطقه از افراط‌گرایی و داعش گفت: «آقای کری باید از متحدین‌شان سوال کنند که اسلحه داعش از کجا آمده؟ آقای کری باید از متحدین‌شان سؤال کنند نفت داعش را چه کسی می‌فروشد؟ آقای کری باید از متحدین‌شان سؤال کنند آثار عتیقه عراق و سوریه را که داعش می‌دزدد در کجا به فروش می‌رود؟ این سوال‌هایی که به جای طرح اتهامات بی‌اساس و نخ‌نما علیه جمهوری اسلامی مطرح شوند، نیاز دارند که مقداری جدی‌تر به مسائل منطقه نگاه کرده و بیش از این خود و دنیا را گرفتار سیاست‌ها و برنامه‌های غلط‌شان نکنند.»

آماده‌ایم از توانمندی‌های‌مان در حل بحران قره‌باغ استفاده شود

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور در بخشی دیگری از کنفرانس مطبوعاتی خود در پاسخ به سوالی درباره درگیری‌های اخیر میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ و موضع کشورمان در قبال این مسأله گفت: «از ابتدای بحران جمهوری اسلامی با طرف‌های درگیر در تماس بوده است. وزیر دفاع ایران با وزرای دفاع دو کشور صحبت کرد. من با وزیر خارجه ارمنستان مکالمه تلفنی داشتم و در دو جلسه در رامسر و باکو با وزیر خارجه و رئیس‌جمهور آذربایجان گفتگو داشتم. ریاست‌محترم جمهوری با رؤسای جمهوری ارمنستان و آذربایجان گفتگو داشتند.»

وی در ادامه گفت: «جمهوری اسلامی سیاستش بر حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات بر اساس حقوق بین‌الملل است. ما از اینکه درگیری‌ها در منطقه ما آغاز نشه و درگیری‌های آغاز شده متوقف شود همیشه استقبال کرده‌ایم. همیشه سیاست ما همین بوده. در مورد آذربایجان، ارمنستان و قره باغ هم همین بحث را با دو طرف داشتیم.»

ظریف همچنین افزود: «اعلام کردیم به دو طرف که در صورت علاقه دو طرف، آمادگی این را داریم که از توانمندی‌های‌مان برای کمک به حل و فصل این منازعه استفاده کنند.»

ایران و استونی پتانسیل‌های زیادی برای همکاری در حوزه‌های اقتصادی دارند

مارینا کالجوراند، وزیر خارجه استونی، نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «دیدار از ایران و مذاکرات امروز با شما مایه خرسندی و افتخار من است. منتظر مذاکرات بیشتر در آینده هستم. همانطور که آقای وزیر خارجه گفتند روابط ما به سال ۱۹۲۱ بازمی‌گردد اما به دلایل سیاسی و تاریخی نتوانستیم روابط دو جانبه را برای سال‌ها توسعه دهیم.»

کالجوراند در ادامه گفت: «ما معتقدیم فضای همکاری در حوزه بسیار متنوعی از موضوعات وجود دارد. در حوزه بین‌المللی با آقای بین‌المللی همکاری بالقوه‌مان را در سازمان ملل و زیرشاخه‌های آن بررسی کردیم. استونی نامزد عضویت در شورای امنیت به عنوان عضو غیردائم در سال ۲۰۲۱ می‌شود، ما خواهان حمایت ایران در این فرآیند شدیم.»

«به عنوان عضو اتحادیه اروپا همکاری بسیار خوبی با ایران داریم و از آقای وزیر خارجه به خاطر آمادگی‌شان برای همکاری در این حوزه تشکر می‌کنم. فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا، به همراه چندین کمیسیونر در هفته آتی از تهران دیدار خواهند داشت، و این گامی بزرگ در روابط بین ایران و اتحادیه اروپا خواهد بود.»

وزیر خارجه استونی با اشاره به حضور هیأت اقتصادی این کشور در تهران گفت: «ما پتانسیل بسیاری را برای تجارت، همکاری و سرمایه‌گذاری داریم. استونی یک کشور پیشرو در حوزه مخابرات و سایبری بوده و ما اینجاییم تا حوزه‌های محتمل همکاری را بررسی کنیم.»

وی با تشریح حضور دانشجویان و اساتید ایرانی در استونی اظهار امیدواری کرد که کشورش پذیرای تعداد بیشتری از این افراد باشد.

کالجوراند با اشاره به تشکیل گروه دوستی ایران و استونی در پارلمان کشورش اظهار امیدواری کرد که ضمن تشکیل چنین گروهی در مجلس شورای اسلامی ایران، دو کشور در آینده شاهد افزایش همکاری‌های بین مجالس باشند. .

وزیر خارجه استونی در تشریح بیشتر پتانسیل‌های همکاری بین دو کشور گفت: «در حوزه اقتصادی فضای بسیاری برای بهبود روابط دو جانبه وجود دارد. تاکنون ایران اولویت بالایی در تجارت استونی نبوده و این امر تا حدودی قابل درک است.»

وی در ادامه بار دیگر به قابلیت‌های سایبری و مخابراتی کشورش اشاره کرده و گفت: «استونی اولین کشور در جهان است که انتخابات الکترونیکی، دولت الکترونیکی و سایر خدمات الکترونیکی را به مردمش ارائه کرده است. ما خوشحال خواهیم بود که تجربیات‌مان را گسترش داده و سهیم شویم.»