رئیس جمهور آمریکا در حمایت از کلینتون درباره موضوع استفاده از ایمیل شخصی گفت که وی هرگز به صورت متعمدانه آمریکا را در خطر قرار نداده است.

به گزارش پرس شیعه به نقل از نیویورک تایمز، “باراک اوباما” رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد گفت که “هیلاری کلینتون” زمانی که به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا بوده هرگز به صورت متعمدانه کشور را به خطر نیانداخته است.

وی که برای نخستین بار به عنوان رئیس جمهور با “فاکس‌نیوز ساندی” مصاحبه می‌کرد گفت که دولت به هیچ عنوان در تحقیقات اف‌بی‌آی از کلینتون به دلیل استفاده از سرویس ایمیل خصوصی دخالت نخواهد کرد.

اوباما گفت: من تضمین می‌کنم که هیچ دخالت سیاسی در هرگونه تحقیقی که توسط وزارت دادگستری یا اف‌بی‌آی نه تنها در این مورد بلکه هر در مورد دیگری، صورت نخواهد گرفت.

در ماه اکتبر و زمانی که اوباما در مصاحبه‌ای گفته بود که اقدام کلینتون در استفاده از سرور ایمیل شخصی تهدیدی را برای امنیت ملی به همراه نداشته، مورد انتقاد قرار گرفت.

برخی از مقامات اف‌بی‌آی گفتند که لحن رئیس جمهور به گونه‌ای است که وی درباره نتایج تحقیقات در حال پیش داوری است.

وی در مصاحبه با فاکس نیوز بسیار محتاطانه عمل کرد و گفت: من قصد دارم که محتاطانه عمل کنم چون همانطور که شما می‌دانید، تحقیقات و استماعی در حال انجام بوده و کنگره در حال بررسی این موضوع است.

اوباما در ادامه گفت: چیزی که من می‌دانم این است که هیلاری کلینتون وزیر خارجه برجسته‌ای بوده و وی هرگز متعمدانه آمریکا را تحت هیچ گونه خطری قرار نداده است.

استفاده کلینتون از ایمیل شخصی، انتقادات زیادی را از سوی سیاستمداران جمهوری‌خواه در پی داشته و آنها سعی کرده‌اند تا از این نقطه ضعف کلینتون در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ میلادی نهایت استفاده را ببرند.

کلینتون گفته است که هیچ یک از این ایمیل‌ها حاوی مطالب طبقه‌بندی شده نبوده است. ولی مقام‌های قضایی آمریکا بر این باورند که حدود ۲۲ ایمیل کلینتون حاوی اطلاعات فوق‌محرمانه بوده است.

کلینتون به‌خاطر استفاده از ایمیل شخصی خود برای انجام کارهای رسمی طی سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی که وزیر خارجه آمریکا بوده، با انتقادات زیادی روبه‌رو شده است.

در ماه اوت ۲۰۱۵ میلادی، بازرس کل جامعه اطلاعاتی آمریکا فاش کرد که حداقل ۲ ایمیل کلینتون حاوی مطالب طبقه‌بندی و فوق‌محرمانه بوده است. یک قاضی آمریکایی در ماه می به وزارت خارجه دستور داد تا ۵۵هزار صفحه ایمیل‌های کلینتون را تا اواسط ژانویه ۲۰۱۶ میلادی منتشر کند.