حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به هجوم فرهنگ غرب از طریق رسانه‌ها، گفت: اعتکاف عاملی برای زدودن غبار تبلیغات رسانه‌ ای غرب از روح جوانان و وسیله ای برای توجه آنها به فضیلت‌ها و ارزش‌ ها است.

به گزارش پرس شیعه؛ حضرت آیت الله جعفر سبحانی عصر امروز در دیدار با اعضای ستاد مرکزی و جشنواره علمی اعتکاف اظهار داشت: بر خلاف اندیشه مادی گرایان، از دیدگاه اسلام انسان معجونی مرکب از تن و روان است؛ مادی‌گرایان انسان را خلاصه در تن می‌کنند و اعمال انسان را مانند یک ماشین توجیه می‌کنند و برای انسان زندگی مکانیکی قائل.هستند.

وی با بیان این که اسلام برای انسان دو بعد جسم و روان قائل است و حقیقت انسان را خلاصه در روان می‌داند، افزود: در جواب کسانی که می‌گویند چگونه بعد از مرگ زنده می‌شویم قرآن می‌گوید واقعیت شما تن نیست، بلکه واقعیت انسان روح است که ملک الموت آن را می‌گیرد ونزد ما است و هر وقت خواستیم شما را محشور می‌کنیم.

حضرت آیت الله سبحانی خاطرنشان کرد:مکتب ما مکتب تلفیق و ترکیب است و همانطور که تن غذا می‌خواهد تا زنده بماند و بدون غذا نمی‌تواند فعالیت کند روان و روح ما هم غذای می‌خواهد؛ برخلاف زندگی مادی که انسان را از معنویت منقطع می‌کند، اسلام عبادات را پنج بار در روز معین کرده است تا انقطاع انسان از عالم معنویت توسط پرده‌های دنیوی حاصل نشود.

وی با بیان این که اعتکاف انقطاع انسان از دنیا و توجه به ارزش‌ها و فضیلت‌ها است، یادآور شد: پیامبر(ص) یک سال موفق به اعتکاف نشد و در سال دیگر بیست روز معتکف شد و آن را جبران کرد.

این مرجع تقلید با اشاره به این که جوان‌های ما گرفتار رسانه‌ها و تبلیغات غرب هستند و نمی‌شود درهای کشور را بست، ابراز داشت: یکی از عوامل زدودن گرد و غبار رسانه‌ها و تبلیغات آنها همین اعتکاف است؛ امام خمینی(ره) فرمودند که اگر توانستید دو رکعت نماز بخوانید که در آن غیر خدا نباشد رستگار خواهید شد چه رسد به این که سه روز انسان خود ا از غیر خدا مبرا کند.

وی افزود: اعتکاف از فضیلت‌هایی است که بعد از انقلاب احیا شد؛ قرآن می‌فرماید در ماه رمضان هم معتکف شوید و باید سعی شود مقدمات اعتکاف را برای مردم فراهم کنیم زیرا هر چه انقطاع از دنیا بیشتر باشد امنیت و سعادت ما بیشتر خواهد بود.