حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که باید در اعتکاف جنبه‌ های عبادی و فرهنگی در هم آمیخته شود، گفت: باید برنامه‌های تعلیمی در کنار مسائل عبادی برگزار شود و در بستر مناسب اعتکاف بذرهای معارف دینی و فرهنگ دینی را پاشید و این بذرها بارور خواهند شد.

به گزارش پرس شیعه؛ حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی، عصر امروز در دیدار با اعضای ستاد مرکزی و شورای علمی جشنواره بین المللی اعتکاف با تبریک ماه رجب و ایام رجبیه، اظهار داشت: انقلاب اسلامی افزون بر اصل حکومت اسلامی در مسائل حاشیه‌اسلام و جامعه اسلامی برکات زیادی برای مردم و اسلام داشت.

وی با اشاره به نمازجمعه که بعد از انقلاب تبدیل به برنامه‌ای پر ارزش و مهم شد، گفت: از جمله برنامه‌های بعد از انقلاب برنامه اعتکاف است و در حالی که این سنت اسلامی فراموش شده بود بعد از انقلاب به این مسأله توجه شد و همانطور که قرآن در آیات متعددی به آن اشاره کرده احیا شد و سال به سال گسترده‌تر می‌شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به گسترش روز افزون اعتکاف در داخل و خارج از کشور خاطرنشان کرد: مشتری اصلی اعتکاف جوانان هستند که بیش از همه احتیاج به این برنامه معنوی دارند و این از مزیت‌های اعتکاف نسبت به سایر برنامه های عبادی است و نباید متوقف شود.

وی با بیان این که باید اعتکاف آخر ماه رمضان هم زنده شود تا دشمنان به ما ایراد نگیرند، ابراز داشت: نه تنها در این ایام جوانان با معنویت انس می‌گیرند و در پرورش روح آنها مؤثر است بلکه آنهایی که اعتکاف نمی‌کنند هم از برکات آن بهره‌مند می‌شوند.

استاد برجسته حوزه علمیه اعتکاف را تبلیغی برای شیعیان دانست و افزود اعتکاف از گنجینه‌های مدفون شده اسلام بود که بعد از انقلاب آشکار شد و در اختیار همگان قرار گرفت.

وی با بیان این که در دانشگاه الازهر برای جلوگیری از گسترش تشیع همایش می‌گیرند، خاطرنشان کرد: این عمل آنها نشان از پیشرفت تشیع در جهان دارد و حتی در تونس هم می‌گویند شهرهایی به تشیع گرویده‌اند و برای جلوگیری از این گسترش به دنبال راهکار هستند در حالی که ترس آنها از گسترش شیعه نابجا است و باید فکری به حال گرایش جوانان به غرب و الحاد بکنند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اعتکاف را باعث سربلندی شیعیان دانست و افزود: دشمنان ما می‌گویند شما زوار القبور هستید و به دنبال خدا نیستید ولی این برنامه اعتکاف بهترین دلیل بر توحید پرستی ما شیعیان است که هدف و مقصود ما تنها خداست و ائمه را وسیله رسیدن به خدا می‌دانیم.

وی با بیان این که در کنار هر چیز خوبی آسیب‌هایی هم وجود دارد که می تواند آثار آن را کم کند و یا از بین ببرد، ابراز داشت: این طبیعت دنیا است که در کنار هر گلی خاری هم است؛ برادران و خواهران باید آمار آسیب‌ها را بگیرند و راه جلوگیری از آن را پیدا کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان این که باید در اعتکاف جنبه‌های عبادی و فرهنگی در هم آمیخته شود، یادآور شد: افراد نباید در اعتکاف به مشکلات دنیایی خود بپردازند بلکه باید برنامه‌های تعلیمی در کنار مسائل عبادی برگزار شود و در بستر مناسب اعتکاف بذرهای معارف دینی و فرهنگ دینی را پاشید و این بذرها بارور خواهند شد.

وی گفت: از جمله مسأله دنیای امروز موبایل است که باعث مشکلات زیادی در جامعه شده است در حالی که در زمان گذشته که موبایل نبود ما زندگی راحتی داشتیم؛ مردم باید اشتغالات زندگی را در اعتکاف فراموش کنند و اگر با این شرایط اعتکاف برگزار شود انسان عوض می‌شود و تأثیر زیادی دارد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به ناراحتی معده و مضر بودن روزه برای‌شان، اظهار داشت: یکی از تأسف‌های زندگی من است است که نمی‌توانم در اعتکاف شرکت داشته باشم و از ثواب این عمل صالح استفاده کنم.

وی در توصیه به مجریان و متصدیان امر اعتکاف خاطرنشان کرد: متصدیان باید با تواضع و دلسوزی و نیت خالص به معتکفین خدمت کنند و به فضل خدا این عمل آنها توشه‌ای برای آخرت باشد.