نیویورک‌ تایمز با اذعان به اینکه آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه شورای امنیت نیست می‌گوید: آن ها به طرز فزاینده ای دلایل محکمه پسندی را ارائه می‌دهند که شاهد منافع حاصل از رفع تحریم نیستند.

به گزارش پرس شیعه؛ دیوید سنگر، خبرنگار ارشد نیویورک‌ تایمز در مقاله‌ای به بررسی فرآیندهای پس از برجام و مسائل آمریکا در مواجهه با اعرابی که مدعی هستند ایران خطری برای منطقه‌ای است، می‌پردازد. وی می‌نویسد: یک سال پس از آنکه جان کری، وزیرخارجه امریکا طرح کلی و خطوط اصلی توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد، اینک متوجه شده که با چالش جدیدی از سوی تهران روبرو است‌، یعنی با این که تهران شرایط مندرج در توافق هسته‌ای را مو به مو و به طور کامل اجرا می‌کند، اما آزمایش های موشکی ، ارسال مهمات به یمن و فعالیت در سوریه را افزایش داده است.

سنگر می‌گوید: بعد از توافق هسته ای ایران ، جان کری با نگرانی‌های کشورهای عربی مواجه است.

این هفته‌، آقای کری برای ملاقات با کشورهای عربی وارد منامه شد. هدف از این ملاقات اطمینان دادن به آن‌ها در زمینه استفاده از مجموعه‌ای از طرح‌ها و برنامه‌های جدید دفاع موشکی و سایبری از آن‌ها، در برابر ایران است. ولی در عوض، او خود را با بحث و اختلاف نظر بر سر ادعای یکی از دیپلمات‌های برجسته امارات متحده روبرو دید که مدعی شده بود ایران «بیش از همیشه خطرناک» است.

استدلال جان کری این بود که: “خطر ایران بدون امکان دسترسی به سوخت هسته‌ای یا عدم توانایی برای تولید سوخت‌، به مراتب کمتر است.” و در ادامه افزود:” مساله بحران برانگیز و مهم قابلیت دسترسی به جنگ افزار هسته ای بود.”

در ادامه مقاله نیویورک‌تایمز می‌خوانیم: اما، روز پنج شنبه ، در نشست شورای همکاری خلیج [‌فارس‌] مقامات کشورهای میزبان ابراز نگرانی کردند که حتی با از میان رفتن خطر هسته‌ای از سوی ایران در آینده‌، از قرار، نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همه جا فعال هستند.

شیخ خالد بن احمد ال خلیفه ، وزیر خارجه بحرین در کنفرانس خبری مشترک با کری مدعی شد:” دو نکته توجه ما را جلب کرده است که البته کمابیش انتظار آن را داشته‌ایم‌: “یکی برنامه موشکی ایران است که با حمایت کامل و همه جانبه رهبر جمهوری اسلامی روندی رو به جلو دارد‌، و دوم تداوم بی‌وقفه مداخله تهران‌، که شاهد آن هستیم.”

نیویورک‌تایمز می‌نویسد جان کری نیز تا حدی این ادعاها را قبول دارد: روز پنج شنبه کری بار دیگر عنوان کرد در حال حاضر، امریکا به رفع تحریم‌های برضد ایران به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای همچنان ادامه خواهد داد ولی در عین حال، اکنون در شورای امنیت سازمان ملل تلاش می‌کند برای مقابله با آزمایش‌های موشکی ایران‌، تحریم‌های جدیدی را بر ضد این کشور برقرار کند‌.

سنگر در ادامه مقاله نسبت به موفقیت اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران اظهار بدبینی می‌کند: دیپلمات‌ها می‌گویند تردید دارند که امریکا بتواند در گفتگو در شورای امنیت برای تحمیل تحریم‌های جدید موفق شود‌. روسیه پیش از این خاطر نشان کرده است گرچه پرتاب موشک ها شاید روح قطعنامه ٢٢٣١ را که بعد از توافق هسته‌ای به تصویب رسیده است نقض کند، با این حال، درچارچوب معنای دقیق واژه‌های آن‌، ایران اجازه این کار را دارد‌.

در واقع، در قطعنامه قدیمی‌تر که تهران نیز بارها آن را نادیده گرفت‌، آمده بود «‌ایران مجاز به انجام هیچ گونه فعالیتی در زمینه موشک‌های بالستیک نیست.»

اما قطعنامه جدید که درماه ژوئیه، یعنی درست همزمان با روند نهایی شدن توافق هسته‌ای، دروین تنظیم شد، به طرز چشمگیری ضعیف‌تر است‌. در این قطعنامه «از ایران خواسته شده است که هیچ گونه فعالیتی در زمینه موشک‌های بالستیکِ دارای قابلیت حمل جنگ افزار هسته‌ای، انجام ندهد‌»‌.

سنگر می‌گوید: استدلال ایران بر این است که شیوه نگارش این قطعنامه الزام آور نیست و آن ها به طرز فزاینده‌ای دلایل محکمه پسندی را ارائه می‌دهند که شاهد منافع حاصل از رفع تحریم نیستند و می‌گویند با این که میزان فروش نفت افزایش یافته، ولی آنها امکان دسترسی به بازارهای مالی جهانی را ندارند، درحالی که این قضیه از امتیازات اجرای توافق بوده است.

اما پنهان شدن در پشت جزئیات و تفاصیل مربوط به پرتاب موشک‌ها دلسردی میان واشنگتن و کشورهای عرب را به مراتب بیشتر می‌کند و در نهایت موجب بی‌اعتمادی می شود. از قرار ، سعودی‌ها از خواندن مجموعه مصاحبه‌هایی که جفری گلدبرگ‌، خبرنگار نشریه آتلانتیک با اوباما انجام داده بود شگفت‌زده شده‌اند چرا که اوباما آنها را «‌سوء استفاده کننده» خوانده بود؛ با این که عنوان این مطلب موضوع جدیدی نبود‌، با این حال ، کارمندان دفتر وی از گفته‌های رئیس جمهور متعجب و ناراحت شدند‌.

اوباما تا آنجا پیش رفت که گفت سعودی‌ها و در سطحی گسترده‌تر، همسایگان عرب سنی مذهب کوچکتر آن ها لازم است که «‌راه مؤثری برا ی اشتراک منافع خود در منطقه پیدا کنند و نوعی صلح سرد در آن برقرار سازند”. او این عقیده را رد کرد که امریکا همواره جانب کشورهای عربی را خواهد گرفت و یاد آور شد که “این به معنای ورود ما به این قضیه و نیز استفاده از قدرت نظامی خود برای گرفتن امتیاز است. که این مساله نه در جهت منافع امریکا و نه به سود خاورمیانه است .”

دونالد جی ترامپ، از جناح جمهوری‌خواه که در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری پیشتاز است و شانس اول را دارد به طرز چشمگیری فراتر رفته و در مصاحبه با خبرنگار نشریه نیویورک تایمز گفته است اگر ریاض در جنگ با داعش مشارکت بیشتری نداشته باشد ، نفت سعودی را تحریم خواهد کرد. دیپلمات‌های عرب که برای نشست در اینجا گرد هم جمع شده‌اند گفتند که به تفاوت میان شعارهای مبارزات انتخاباتی و سیاست پی برده‌اند و آن را درک کرده‌اند‌، اما افزودند سخنان ترامپ موجب شده است که همچنان نگران آینده روابط امنیتی خود با آمریکا باشد.

نیویورک‌تایمز همچنین از اختلاف‌هایی که مانع استقرار سیستم دفاع موشکی در کشوهای عربی حاشیه خلیج فارس شده، می‌گوید: با این حال، با توجه به کاستی‌ها و نقاط ضعف موجود در نیروی دفاعی کشورهای عربی حاضر در این نشست، نشانه چندانی از شتاب آنها برای دستیابی به توافق به چشم نمی‌خورد. در کنفرانس خبری که پیش از سفر آقای کری برگزار شد‌، یکی از مقامات برجسته وزارت خارجه امریکا که درچارچوب مقررات این جلسه نخواست نامش فاش شود‌، اذعان داشت با توجه به همه مذاکراتی که درباره ساخت سامانه دفاع موشکی در منطقه انجام شده است ، هنوز هیچ گونه توافقی در زمینه «‌اجرای‌» آن صورت نگرفته است ، به عبارت دیگر، هنوز درباره محل نصب رادارها و سامانه های پرتاب موشک ها توافق نشده است.

به همین منوال، به رغم برگزاری بحث و گفتگوهای دوجانبه درباره دفاع سایبری، برای جلوگیری از حملات سایبری ایران، راهبردی جامع وجود ندارد. در هفته جاری، میشل اس راجرز، فرمانده سایبری امریکا در جلسه شهادت در کمیته نیروهای مسلح سنای این کشور یادآور شد که حملات سایبری ایران به امریکا از زمان امضای توافق هسته‌ای کاهش یافته است، اما مدعی شد حملات عادی و متعارف ایران در منطقه همچنان به قوت خود باقی است‌.

سنگر در انتها نوشت: جان کری که در زمینه انتقاد از ایران با احتیاط سخن می‌گوید‌، روز پنج شنبه خاطر نشان ساخت که ایران «در چندین موضوع، از جمله توافق برای توقف جنگ در سوریه کمک کرده است. اما وی موضوع رهگیری شناورهای حامل مهمات ایران از سوی کشتی‌های انگلیسی، فرانسوی و امریکایی یادآور شد و گفت :” اعزام کشتی‌ها و ناوهای حامل جنگ افزار در آب‌های خلیج [‌فارس] که فقط به آتش جنگی دامن می‌زنند که ما برای خاموش کردن آن تلاش می‌کنیم، اقدامی مفید و راهگشا نیست.”