مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا “سیا” قول داده است که سازمان جاسوسی آمریکا هرگز از تکنیک های بازجویی گسترش یافته شامل غرق مصنوعی برای گرفتن اعتراف از مظنونان تروریستی استفاده نخواهد کرد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان برنان مدیر سازمان سیا تاکید کرد: سیا حتی با دستور رئیس جمهور جدید آمریکا نیز از روش ها و تکنیک های بازجویی گسترش یافته برای گرفتن اعتراف از مظنونان تروریستی استفاده نمی کند.

اظهارات برنان می تواند بر رقابت های انتخاباتی امسال آمریکا تاثیرگذار باشد چرا که دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوریخواهان گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، دستور استفاده از روش های بازجویی از جمله غرق مصنوعی را خواهد داد، روشی که اوباما پس از پیروزی در انتخابات ۲۰۰۹ میلادی، استفاده از آن را ممنوع اعلام کرد. ترامپ حتی گفته است که برای اعتراف گرفتن از مظنونان تروریستی، حتی از روش های بدتر نیز استفاده می کند.

برنان در مصاحبه با ان بی سی نیوز گفت: ما با اجرای برخی از این تاکتیک ها موافقت نخواهم کرد چرا که این نهاد باید رویه خود را تغییر دهد. مطلقا اجازه نخواهم داد تا هیچ یک از ماموران سیا بار دیگر از غرق مصنوعی استفاده کند.

تد کروز دیگر نامزد جمهوریخواه انتخابات آمریکا نیز گفته است که روش های شکنجه گرانه برای بازجویی را در نظر نخواهد گرفت ولی از هر روشی برای امن نگه داشتن کشور استفاده می کند.