وزرای خارجه گروه «جی- ۷» در اعلامیه مشترکی که پس از نشست خود در شهر هیروشیما صادر کردند،‌ خواستار تشکیل یک دولت جدید در سوریه به منظور حل بحران در این کشور جنگ زده شدند.

به گزارش پرس شیعه به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در این اعلامیه مشترک آمده است: «سوریه به یک دولت جدید نیاز مبرم دارد؛‌ دولتی که نماینده تمام گروهها و اقشار سوریه بوده و علاوه بر حراست از مردم و نبرد با تروریسم به بازسازی این کشور بپردازد».

گفتنی است که از زمان آغاز درگیری در کشور سوریه از سال ۲۰۱۱، کشورهای غربی ضمن حمایت از مخالفان- به زعمِ آنان- میانه روی سوری،‌ بشار اسد را به کناره گیری از قدرت ترغیب کردند. این درحالیست که روسیه بشار اسد را به عنوان [تنها] مقام مشروع در این کشور به رسمیت می شناسد و بر این مسئله پافشاری می کند که مردم سوریه بایستی آزادانه و فارغ از هرگونه دخالت خارجی رهبر خود را انتخاب نمایند.

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «جی- ۷» همچنین از جامعه بین الملل خواستند تا به اجرای قطعنامه های ۲۲۵۴ و ۲۲۶۸ شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر «دسترسی سریع،‌ ایمن و بی وقفه تمام طرفها به مردم نیازمند در سراسر سوریه» پایبند بمانند.

طبق این اعلامیه مشترک، وزرای خارجه گروه «جی- ۷» بر تلاشها جهت دستیابی به یک ثبات پایدار و طولانی مدت و همچنین نوسازی سوریه در دوران پس از جنگ تأکید کردند. این مقامات همچنین از کاربرد سلاحهای شیمیایی در سوریه طی سال ۲۰۱۵ ابراز نگرانی کردند.

گفتنی است که کشورهای آمریکا،‌ انگلستان،‌ فرانسه،‌ آلمان، ‌ژاپن،‌ کانادا و ایتالیا گروه «جی- ۷» را تشکیل می دهند.